چادر

چادر، پناهگاه قابل حمل، متشکل از یک چارچوب سفت و سخت پوشیده شده توسط برخی مواد انعطاف‌پذیر، است. چادرها برای اهداف مختلف، از جمله تفریح، اکتشاف، اردوگاه نظامی، و اجتماعات عمومی‌ مانند سیرک، خدمات مذهبی، نمایش‌های تئاتر و نمایشگاه‌های گیاهان یا دام استفاده می‌شوند.

چادرها همچنین محل سکونت اکثر مردمان کوچ‌نشین جهان از تمدن‌های باستانی مانند آشوری تا بادیه‌نشینان قرن بیستم شمال آفریقا و خاورمیانه بوده است.

طرح‌های ویژه چادر شامل چادرهای کوهستانی است که به صورت فشرده برای استفاده در شرایط سرمای شدید و برف سنگین طراحی شده‌اند. چادرهای کوله‌پشتی که از پارچه‌های مصنوعی فوق‌العاده سبک و میله‌های فلزی سبک استفاده می‌کنند.

قبلا فقط چهار نوع چادر کمپینگ وجود داشت: گنبدی، تیپی، قاب A و چادرهای تونلی. طراحی چادر در چند دهه گذشته راه طولانی را پیموده است. اکنون می‌توانیم چادرها را بر اساس شکل یا چیدمان به 10 نوع مختلف تقسیم کنیم.

برخی از آنها برای انواع خاصی از کمپینگ و طبیعت‌گردی مناسب‌تر هستند. مانند برخی از اشکال چادر که می‌توانند در برابر آب و هوای بد بهتر مقاومت کنند یا چادرهایی که فضای داخلی بیشتری برای خانواده‌های پرجمعیت دارند.

زیرانداز

یک زیرانداز مسافرتی یکی از اقلام ضروری در سفرهای خانوادگی، طبیعت‌گردی، کوهنوردی، صخره‌نوردی، ورزش‌های سالنی و حتی گردش‌های یک روزه می‌باشد که معمولا بیشترین استفاده آن برای نشستن روی زمین است.

این وسیله کاربردی در انواع مختلف با جنس و خصوصیات متفاوت و کاربردهای متفاوتی مانند زیر چادر طراحی و تولید می‌شود. زیرانداز‌ها معمولا از جنس پارچه، پلاستیک، حصیر و برزنت می‌باشند.

زیراندازها برای جلوگیری از کثیف شدن هنگام نشستن در فضای باز یا در زیر یا درون چادر استفاده می‌شود. وزن کمتری نسبت به فرش دارد و و به راحتی می‌توان آن‌ها را جابه جا کرد. همچنین بعضی از مدل‌های زیراندازها از متریال‌های ضد آب هستند که بسیار مناسب برای شرایط بارانی یا نمناک در سفر برای کوهنوردان هستند.

 

نمایش 1–16 از 79 نتیجه