ورود / ثبت نام
خوش آمدید
اخبار
صعود موفقیت آمیز ۷۰۱۰ متری آقای میلاد ریاضیات به قله ی خانتانگری (قرقیزستان)
12\05\1398

باز هم افتخاری دیگر برای یاناکوه..

جناب آقای میلاد ریاضیات، موفق به صعود قله ی خانتانگری (واقع در قرقیزستان به ارتفاع 7010 متر) در مدت زمان 5 روز به سبک کپسولی شدند.

برنامه ی صعود ۷۰۱۰ متری آقای میلاد ریاضیات به قله ی خانتانگری:

تاریخ صعود: 10 مرداد ماه 1398 ساعت 12:00 ظهر به وقت قرقیزستان

سیستم صعود: کپسولی (بدون کاهش ارتفاع)

توضیحات:

کوه خان تنگری در گوشهٔ جنوب شرقی قزاقستان در مرز این کشور با قرقیزستان و چین در کوه‌های تیان شان قرار دارد و بلندترین نقطه در قزاقستان شناخته می‌شود. نام این قلهٔ هرمی‌شکل بزرگ و مرمرین برگرفته از نام تنگری، خدای آسمان‌ها در زبان ترکی است و از آن‌جا که دیواره‌های صخره‌ای مرمری آن به هنگام غروب آفتاب به رنگ قرمز در می‌آید به آن در قرقیزستان کان تو به معنای «کوه خون» نیز لقب داده‌اند.

خان تنگری در منطقه‌ای کاملاً یخچالی قرار دارد و جریان‌های شمالی و جنوبی یخچال اینیلچک، یکی از بزرگترین یخچال‌های جهان ، بخش‌های شمالی و جنوبی کوه را در بر می‌گیرد. همچنین یخچال کالاگیوری به طول ۳۶ کیلومتر واقع در پایین و شرق قلهٔ خان تنگری، بزرگترین یخچال شناخته‌شده در چین است.

کوه خان تنگری با ۶٬۹۹۵ تا ۷۰۱۰ متر ارتفاع تا پیش از اندازه‌گیری کوه جنگش چاقوسو (قله پوبدا )  در ۱۶ کیلومتری جنوب آن توسط کاشفان اتحاد جماهیر شوروی در دههٔ ۱۹۴۰ و ثبت ارتفاع ۷٬۴۳۹ متر برای آن ، بلندترین قله در رشته‌کوه تیان شان شناخته می‌شد.

در این صعود، باربر ارتفاع موجود نبوده و تمامی تجهیزات و مایحتاج صعود توسط خود افراد حمل شده است.نظرات کاربران
ارسال نظر