ورود / ثبت نام
خوش آمدید

گرم نگه داشتن بدن در هوای سرد

حبیب کمال  1397/06/04 

اشتراک گذاری: 

بسیاری از بیماری ها مانند ادم ریوی، ذات الریه، هایپوترمی و ... در کوهستان در اثر سرما ایجاد می شوند و کوهنورد را نه تنها از صعود باز می دارند، بلکه وی را دچار اختلالات شدید سلامتی می کنند. از این رو باید سعی در گرم نگه داشتن بدن در هوای سرد انجام گیرد تا از نفوذ سرما به داخل بدن جلوگیری شود. اولین موردی که باید در این زمینه مد نظر داشت، لباس های مناسب کوهنوردی است که در گرم نگه داشتن بدن کوهنوردان موثرند. این البسه مناسب کوهنوردی را از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه می توانید خریداری فرمایید. برای گرم نگه داشتن بدن نکاتی باید رعایت شود که به آن اشاره خواهیم کرد.

بیشترین گرمای بدن از منطقه سر برهنه خارج می‌شود پس برای جلوگیری از این عمل گذاشتن کلاه توصیه می‌شود و اگر کلاهی باشد که بتوان گوش‌ها را نیز بپوشاند بهتر است.

نکته دیگر این است که باید سعی کنید لباس شما خشک باشد. لباس‌‌ های خیس گرمای داخل لباس را زودتر از لباس خشک خارج می ‌کند. لباس باید هوای داخل را خارج کند و به اصطلاح تنفس کند بنابراین در انتخاب لباس توجه به این نکته بسیار مهم و ضروری است پوشیدن لباس‌ های ضد آب در بارش‌ باران ‌های سنگین مانع نفوذ آب می ‌شوند ولی از داخل عرق می‌ کنند. اما لباس‌ های ضد باران و ضد باد که مانع عرق کردن بدن می ‌شوند در چنین مواقعی بهتر است از این گونه لباس‌ ها استفاده شود تا لباس‌ های صد درصد ضد آب.

همچنین دستکش نیز برای حفظ حرارت بدن در کوه لازم است. دستکش‌ های چرمی گرم ‌تر از دستکش‌ های پشمی است و باعث می شود گرمای کمی از طریق دست و نوک انگشتان هدر ‌رود اما دستکش چرمی حساسیت و مهارت انگشتان را کم می ‌کند و این فقط در قسمت نوک انگشتان است که در سنگ‌ نوردی مهم است ولی در کوه‌ نوردی تاثیری ندارد.


نظرات کاربران
ارسال نظر