ورود / ثبت نام
خوش آمدید

کرامپون و یخ شکن کوهنوردی

حبیب کمال  1397/04/03 

اشتراک گذاری: 

در کوهنوردی به ویژه کوهنوردی حرفه ای گاهی ورزشکاران به مناطقی خطرناک که اکثر مواقع پوشیده از برف و یخ است صعود می کنند. در صعود های زمستانی نیز معمولا در همه جای کوهستان با برف و یخ بندان مواجه می شوند. گاهی نیز مجبور می شوند از دیواره های یخی صعود کنند که بسیار خطرناک است. کرامپون و یخ شکن کوهنوردی از وسایلی است که آن ها باید به همراه داشته باشند. از این رو به معرفی این وسایل کوهنوردی خواهیم پرداخت.

نام کرامپون شاید خیلی پیچیده به نظر برسد. اما این وسیله ساده همان یخ شکن کوهنوردی نیز هست. کرامپون وسیله ای فلزی و دارای تیغه های بلند بوده که به زیر کفش کوهنوردان بسته می شود و مناسب حرکت بر روی یخ می باشد و به وسیله آن می توان راحت تر روی یخ حرکت کرده و از سر خوردن پیش گیری کرد. در واقع تیغه ها ایجاد اصطکاک نموده و استحکام حرکتی ایجاد می کنند. اکثر کرامپون ‌ها از فولاد مولیبدیوم یا کروم ساخته شده ‌اند که آلیاژی بسیار محکم و سبک وزن است. کرامپون ها در زیر خود دارای تیغه‌ های فلزی نوک تیز می‌ باشند که این تیغه‌ ها با فرو رفتن در یخ و برف مانع سر خوردن فرد می ‌شوند.

گرچه کرامپون وسیله با ارزشی در کوهنوردی به شمار می رود، ولی تا زمانی که کفش کوهنوردی با رویه‌ پلاستیکی وارد بازار نشده بود، استفاده از آن چندان رایج نبود. زیرا از بند برای بستن کرامپون روی کفش که چرمی بودند استفاده می ‌شد و امکان داشت که از جریان خون به پاها جلوگیری کند و خطر ساز می توانست باشد.

در صورت تمایل برای خرید کرامپون و یخ شکن کوهنوردی لازم نیست وقت زیادی برای پیدا کردن آن ها در بازار تلف کنید. به راحتی و در منزل خود می توانید از طریق سایت یاناکوه، بهترین اجناس موجود در این زمینه را انلاین سفارش داده و درب منزل دریافت کنید.


نظرات کاربران
ارسال نظر