ورود / ثبت نام
خوش آمدید

کاپشن و جلیقه کوهنوردی مناسب

حبیب کمال  1397/04/04 

اشتراک گذاری: 

البسه ای که کوهنوردان برای سفر به کوهستان پوشیده یا همراه خود می برند بسیار گسترده است البته بیشتر، کوهنوردان حرفه ای این چک لیست کامل را همراه خود دارند. زیرا این افراد سرد و گرم کوهستان را چشیده اند و می دانند چه وسایلی ممکن است به کارشان بیاید. کاپشن و جلیقه کوهنوردی مناسب نیز از این موارد است که قصد داریم در این مطلب به آن ها اشاره نماییم.

در مورد کاربرد جلیقه در کوهنوردی بحث را آغاز می کنیم. در کوهنوردی جلیقه ها معمولا به عنوان پوشش دوم و از زیر یک کاپشن گورتکس یا یک کاپشن سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و در  مواقع گرم تر شدن هوا می توانند به صورت لایه اصلی نیز استفاده شوند . در مواقعی که از ناحیه سینه و شکم احساس سرما می کنید، اما پوشیدن کاپشن باعث عرق کردن شما می شود، استفاده از یک جلیقه بسیار مفید خواهد بود. معیار اصلی برای انتخاب جلیقه و کاپشن اندازه دور سینه می باشد که باید برای انتخاب آن، قبلا اندازه دور سینه را گرفته باشیم.

در مورد انتخاب کاپشن برای کوهنوردی، بهترین گزینه کاپشن پر است. در واقع این کاپشن ها عموما از Down یا همان کرک طبیعی پرندگان ساخته میشوند که با پر تفاوت زیادی دارد. اشتباها در زبان فارسی به همه ی انواع آن ها کاپشن پر گفته میشود ، البته روشن است که کرک و پر باهم تشابه زیادی دارند و هر دو بر پوست پرندگان برای محافظت در برابر سرما و گرما تعبیه شده اند، اما اساسا یکی نیستند. پر خارجی ترین لایه ی روییده بر پوست پرنده است و با چربی رویش، ضد آب بودن بدن پرندگان را سبب میشود. ساختار منظم و دقیق و اسکلت بندی مناسب خود را دارا است. کرک ها میان خود حباب هایی از هوا را به دام می اندازند. این حباب ها به حدی کوچک و با تعداد زیاد هستند که لایه ی عایقی از هوا در اطراف خود به وجود می آورند. هدف از استفاده از این الیاف در کاپشن های کوهنوردی این بوده است که متخصصین و طراحان هوای به دام افتاده بین اجزای کرک ها را به عنوان لایه ی ایزوله بین بدن کاربر و هوای سرد بیرون قرار بدهند

کاپشن و جلیقه کوهنوردی مناسب و هر گونه البسه کوهنوردی و وسایل لازم برای کوهنوردی را می توانید به صورت آنلاین از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه سفارش دهید.


نظرات کاربران
ارسال نظر