ورود / ثبت نام
خوش آمدید

چگونه بدن خود را قابل انعطاف نگه داریم؟

حبیب کمال  1397/05/22 

اشتراک گذاری: 

وقتی بدن انعطاف خود را از دست بدهد احتمال آسیب بسیار بیشتر می شود. انعطاف اندام های بدن، از موارد مهمی است که مانع آسیب بدن می شود. اگر مفاصل بدن به راحتی در حداکثر دامنه حرکتی تعریف شده برای خود بتوانند باز و بسته شوند، بعید به نظر می رسد دچار آسیب شوند. از این رو حفظ انعطاف بدن بسیار برای سلامت بدن و جلوگیری از آسیب به ویژه هنگام فعالیت های ورزشی مانند کوهنوردی لازم به نظر می رسد. اما چگونه بدن خود را قابل انعطاف نگه داریم؟

متاسفانه اکثر ما در طول روز به ندرت مفاصل خود را در حداکثر دامنه حرکتی تعریف شده آن ها قرار می دهیم. به ویژه اینکهدر عصر حاضر که بسیاری شغل ها محدود به نشستن پشت میز است، انسان ها معمولا فقط از قسمتی از دامنه حرکتی مفاصل خود استفاده می کنند. نتیجه این وضعیت این می باشد که به تدریج بافت های نرم اطراف مفاصل به این حالت عادت می کنند و در برابر انعطاف مقاومت می کنند.

برای حفظ انعطاف اندام های بدن، باید به طور مداوم نرمش هایی را انجام دهیم که بافت های ذکر شده را بطور کنترل شده ای تحت کشش قرار دهد تا وقتی به آنها نیاز داشتیم بتوانند ما را یاری کنند. هرچه سن ما بالاتر می رود بدن ما بیشتر به انجام این نرمش ها نیاز پیدا می کند.

قبل از انجام ورزش های سنگین مانند کوهنوردی و سنگ نوردی زمانی است که باید به یاد عضلات و لیگامان های خود بیاوریم که تا چه حد باید کش بیایند پس نرمش های کششی را باید حتما قبل از انجام ورزش انجام دهیم. این همان کاریست که ورزشکاران به آن گرم کردن بدن میگویند. با گرم کردن بدن قبل از انجام ورزش، عضلات و لیگامان های بدن خود را بتدریج و آرام آرام تحت کشش کنترل شده ای قرار میدهیم و آنها را آماده میکنیم تا در موقع ورزش بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند.

در پایان شایان ذکر است که کلیه البسه ورزشی و کلیه لوازم ورزش کوهنوردی و ورزش های مربوط به کوهستان را می توانید به راحتی و به صورت آنلاین از سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر