ورود / ثبت نام
خوش آمدید

چگونه بدن خود را برای ورزش گرم کنیم؟

حبیب کمال  1397/05/20 

اشتراک گذاری: 

برای انجام هر فعالیت ورزشی لازم است بدن را گرم نماییم. این مورد برای تک تک ورزش ها صدق می کند. واضح است برای فعالیت های ورزشی سنگینی مانند سنگ نوردی و کوهنوردی هم حتما باید بدن گرم شود. باید گرم کردن به صورت اصولی و تخصصی برای هر ورزشی انجام گیرد. اما چگونه بدن خود را برای ورزش گرم کنیم؟

اولین مورد مدت زمان گرم کردن است که تابع فاکتورهای زیادی می باشد. اولین فاکتور موثر در تعیین مدت زمان گرم کردن، دمای هوا و شرایط محیطی است. در هوای سرد، مدت گرم کردن باید بیشتر باشد، بنابرا ین در مناطق و فصل های سرد مدت 20 تا 25 دقیقه و در مناطق و فصل های گرم 10 تا 15 دقیقه توصیه می شود. زمان گرم کردن هنگام صبح  بیشتر از بعد از ظهر باشد. مسزان آمادگی فرد نیز در این مورد موثر است. برای افرادی که آمادگی جسمانی بیشتری دارند، مدت زمان گرم کردن کمتر می باشد. همچنین هرچه زمان اجرای فعالیت ورزشی، طولانی تر و شدت آن کمتر باشد مدت گرم کردن کوتاه تر می شود که مثال آن را دوی ماراتن می توان دید. بر عکس در فعالیت های سرعتی و قدرتی که در مدت زمان کوتاهی اجرا می گردند مدت گرم کردن بیشتر می باشد . مثال این مورد سنگ نوردی سرعت می باشد.

مهم است که تمرینات گرم کردن برای فعالییت های ورزشی کوهستانی باید به تدریج و به آرامی انجام شود. مدت و شدت گرم کردن باید به اندازه ای باشد تا درجه حرارت عضلات و بخش های داخلی بدن را افزایش دهد. اما این به معنی انجام تمرینات طولانی و شدید نیست زیرا خستگی و کاهش ذخایر انرژی را در پی خواهد داشت. معمولا شروع گرم کردن عضلات بدن از بالا و سر و گردن  به سمت پائین یعنی پاها و بر عکس می باشد.

برای هر یک از فعالیت های ورزشی مربوط به کوهستان و حتی سنگ نوردی سالنی، می توانید وسایل ضروری را از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه فرموده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر