ورود / ثبت نام
خوش آمدید

پیاده روی صحیح در کوه

حبیب کمال  1397/06/10 

اشتراک گذاری: 

در هر فعالیت ورزشی در دل طبیعت از جمله کوهنوردی، کوهپیمایی و طبیعت گردی کار اصلی که توسط ورزشکار انجام می گیرد پیاده روی و راه رفتن است. در واقع پاهای ورزشکار فعالیت اصلی را انجام می دهند و تحت بیشترین فشار قرار می گیرند و در معرض بیشترین آسیب نیز هستند. اما اگر به فکر پیاده روی صحیح در کوه هستید باید بدانید نکاتی در این زمینه وجود دارد که رعایت آن ها به حفظ انرژی ورزشکار و مراقبت از پاهای وی در برابر آسیب دیدگی کمک شایانی می نماید که به اختصار به آن ها اشاره می نماییم.

اولین نکته مهم در قدم برداشتن در کوهستان این است که بدن در هر حالتی که ایستاده بر سطح افق عمود باشد. باید تمامی کف پای ورزشکار روی زمین قرار گیرد. البته در شیب های تند با نوک پا گام برداشته می شود. استفاده از نوک پا موجب خستگی زودرس عضلات پا می گردد.

آهنگ قدم برداشتن نیز بسیار مهم است. قدم ها باید با ریتم منظم و به صورت یکسان برداشته شوند. در این راستا باید اول پنجه و سپس پاشنه پاها روی زمین قرار گیرند.

بدن کوهنورد به ویژه پاها در حین حرکت قطعا به استراحت نیاز دارد. توصیه می شود برای افزایش عملکرد و جلوگیری از آسیب دیدگی بعد از هر یک ساعت حرکت حد اقل پنج دقیقه استراحت انجام شود. این کار در تقسیم انرژی برای رسیدن به هدف برنامه کوهنوردی بسیار حیاتی است.

در سراشیبی پوشیدن جوراب ضحیم و نرم بسیار ضروری است. باید از حرمت اضافی پاها در پوتین یا کفش کوه نوردی جلوگیری شد. پاها در این هنگام در هر قدم با زانوی شکسته روی زمین قرار می گیرند. سرازیزی شاید بسیار راحت تر از سربالایی به نظر برسد. اما همین قسمت نیز در صورت درست گام بر نداشتن می تواند موجب آسیب های زیادی شود.

اگر تمامی این موارد را هم به خوبی رعایت کنید اما از کفش مناسبی استفاده نکنید، پای شما در معرض آسیب بوده و عملکرد خوبی نخواهید داشت. از این رو سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه امکان خرید آنلاین بهترین کفش های کوه نوردی و کوه پیمایی را برای عزیزان هموطن فراهم کرده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر