ورود / ثبت نام
خوش آمدید

وسایل ضروری برای یخ نوردی

  1397/03/08 

اشتراک گذاری: 

یخ نوردی یکی از سخت ترین و شاید خطرناک ترین ورزش ها و چالش هایی می باشد که ورزشکاران انتخاب می کنند. در این ورزش اولین اشتباه می تواند آخرین اشتباه باشد و به مرگ ورزشکار بیانجامد. از این رو این ورزشکاران علی رغم داشتن مهارت بالا، به وسایل ضروری برای یخ نوردی نیز نیاز مبرم دارند که در ادامه مطلب به این لوازم مورد نیاز اشاره می نماییم. اما این گونه وسایل تخصصی در هر فروشگاهی یافت نمیشود. ما در فروشگاه اینترنتی یاناکوه، این وسایل تخصصی در زمینه یخ نوردی و هر چه به کوه نوردی و کمپینگ مربوط می شود را برای ورزشکاران این رشته ها و علاقه مندان رفتن به دل طبیعت مهیا کرده ایم.

لنگر برفی اولین وسیله مورد نیاز در یخ نوردی و کوه نوردی زمستانی است که مثل لنگر کشتی در برف می نشیند و می توان با آن به خوبی حمایت کرد. لنگر برف دارای سیم بکسلی کوتاه می باشد که می توان طناب را به آن بست. لنگر برف برای سطوح پر شیب یخ زن به کار می رود، جایی که میخ یا پیچ یخ کارایی چندانی ندارد. خود میخ با پیچ یخ نیز از دیگر وسایل لازم برای یخ نوردی است که حتما هر یخ نورد باید همراه خود داشته باشد.

کرامپون دیگر وسیله لازم در یخ نوردی و صعود های زمستانی است. وسیله ای فلزی و دارای تیغه های بلند است که به زیر کفش کوهنورد بسته می شود و مناسب حرکت بر روی یخ می باشد و به وسیله آن می توان راحت تر روی یخ حرکت نمود. در واقع از سر خوردن روی یخ جلوگیری می کند. زیرا تیغه های آن ایجاد اصطکاک می نمایند. کرامپون ها در سه مدل ساخته می شوند که عبارتند از: کرامپون پیاده روی و کوهنوردی، کرامپون صعود بر روی آبشار های یخی و کرامپون معروف به یخ شکن.

کرامپون صعود که در کوهنوردی و یخ نوردی به کار می رود، دارای تیغه های اضافی در جلوی پا بوده و به گونه ای طراحی شده است که در هنگام صعود به خصوص روی آبشارهای یخی در یخ گیر کرده و کوه نورد یا صخره نورد و یخ نورد را ثابت نگه می دارد.

تبر یخ از دیگر وسایل یخ نوردی است. تبر یخ حد وسط چکش سنگ نوردی و کلنگ یخ است. نوک آن مانند کلنگ و ته آن شبیه چکش سنگ نوردی می باشد و طول آن بین 55 تا 60 سانتی متر متغیر بوده و وزن آن 650 تا 700  گرم می باشد. گفتنی است که تبر یخ در صعود و بخ نوردی در دیواره های یخی کاربرد دارد.


نظرات کاربران
ارسال نظر