ورود / ثبت نام
خوش آمدید

نکاتی در استفاده از چادر کوهنوردی

حبیب کمال  1397/12/09 

اشتراک گذاری: 

چادر کوهنوردی انواع مختلفی دارد. بر اساس نوع استفاده ای که دارید باید چادر خود را انتخاب نمایید. نوع اول چادر کمپینگ می باشد که که در ارتفاعات نه چندان بالا و بیشتر در بهار و تابستان به کار می رود. نوع دوم چادر ارتفاع است که برای برنامه های کوهنوردی در اتفاعات بالا به کار می رود که و بیشتر هم در پاییز و زمستان استفاده می گردد. در ادامه مطلب به نکاتی در استفاده از چادر کوهنوردی اشاره می نماییم.

خاصیت چادرهای ارتفاع این است که برخلاف چادرهای کمپینگ دارای ارتفاع و وزن کمی می باشند و معمولا به شکل گنبدی هستند که با تیرک های سبک فلزی از جنس تیتانیوم یا آلومینیوم یا فایبر گلاس در برابر بادهای تند مناطق مرتفع مقاومت و استحکام خوبی دارد. از محاسن دیگر این نوع چادر، برپایی و جابجایی بسیار سریع آن است.

به طور معمول جنس بدنه چادرها از پارچه گورتکس انتخاب می شود که دارای قابلیت تنفس می باشند. چادرهای ارتفاع و برخی از چادرهای کمپینگ، دو لایه پوشش دارند که پوشش خارجی ضد آب و باد بوده و لایه پوشش داخلی نیز گورتکس و با قابلیت تنفس است. میان این دو لایه پوشش این چادرها، حدود 10 سانتیمتر فاصله برای تبادل هوا قرار دارد.

عدم تعرق پذیری در چادر با تنظیم و باز کردم پنجره ها و دریچه های موجود در جداره چادر، امکان پذیر می شود. نکته مهم دیگر این است که اگر دمای داخل و خارج چادر یکسان شود، روی بدنه داخلی چادر بر اثر دم و بازدم افراد داخل چادر، برفک ایجاد می شود که دم صبح با گرم شدن هوا، به آب تبدیل می شود و وسایل داخل چادر و کیسه خواب و لباس افراد را در پی دارد که بسیار خطرناک است.

برای هر نوع فعالیت طبیعت گردی و کوهنوردی نوع خاصی از چادر مناسب است. اما خرید همه این چادر ها به راحتی و به صورت آنلاین از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه ممکن می باشد.


نظرات کاربران
ارسال نظر