ورود / ثبت نام
خوش آمدید

نکاتی برای نگهداری طناب در کوهنوردی و سنگنوردی

حبیب کمال  1397/06/06 

اشتراک گذاری: 

طناب وسیله ای مهم در کوهنوردی، سنگ نوردی، صخره نوردی و این گونه فعالیت های ورزشی تخصصی می باشد که با ارتفاع سر و کار دارند. این گونه ورزش ها بدون استفاده از طناب تقریبا نشدنی بوده یا بسیار پر ریسک و خطرناک می شوند. اما همین طناب نیز باید طوری استفاده شود که زود از بین نرود و بتواند کیفیت خود را حفظ نماید تا در زمینه ایمنی بیشترین بازده را برای کوهنوردان داشته باشد. از این رو تصمیم داریم نکاتی برای نگهداری طناب در کوهنوردی و سنگنوردی خدمتتان ارائه نماییم.

اولین مورد این است که طناب باید از تابش طولانی نور خورشید دور مانده و محفوظ باشد. همچنین مواد شیمیایی نباید در شست و شوی آن به کار برود. حتی اگر روغن طناب را آلوده کرد نباید از هر ماده شیمیایی برای رفع لک روغن استفاده شود. بلکه باید از موادی که کارخانه سازنده طناب توصیه کرده در تمیز کردن استفاده شود.

مورد مهم دیگر قرار دادن طناب داخل یک کیسه در بسته پارچه ای که هوا از منافذ آن عبور کند می باشد. این کیسه باید از گرد و خاک دور بوده و در جای خشک نگه داری شود.

شاید عجیب به نظر برسد. ولی طناب جزو وسایل شخصی سنگنورد و حافظ جان وی است. لذا طناب خود را به کسی قرض ندهید تا از سالم ماندن آن مطمئن باشید. نکته مهم دیگر این است که به جز فعالیت سنگ نوردی و کوهنوردی از طناب در جای دیگری استفاده نشود. برخی به اشتباه فرضا برای کشیدن خودرو و بوکسل کردن نیز از همین طناب استفاده می کنند که بسیار کار خطرناکی است!

هر نوع فعالیتی در زمینه ارتفاع دارید اعم از کوهنوردی، سنگ نوردی و یخ نوردی، قطعا به طناب وابسته خواهد بود. از این رو سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه انواع طناب مناسب این ورزش ها و همه وسایل لازم برای کوهنوردی، سنگ نوردی و یخ نوردی را برای ورزشکاران عزیز گردآوری کرده و امکان خرید آنلاین را نیز برای شما عزیزان فراهم کرده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر