ورود / ثبت نام
خوش آمدید

مقدمات غارنوردی

حبیب کمال  1397/06/05 

اشتراک گذاری: 

غارنوردی یکی دیگر از ورزش های مربوط به کوهستان است که بسیار به تجهیزات وابستگی دارد. در این ورزش، تخصص و آموزش رکن اول و تجهیزات رکن دوم را تشکیل می دهند. برای انجام فعالیت غارنوردی باید ابتدا آموزش های لازم را دید و با مقدمات غارنوردی آشنا شد. سپس با خرید وسایل تخصصی این رشته عازم این فعالیت ورزشی شد. وسایل تخصصی این رشته ورزشی را می توان از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه نمود.

تقریبا تمامی غارنوردان حرفه ای بر این موضوع اتفاق نظر دارند که کار اکتشاف غار بدون مستند سازی و نقشه برداری از غار ناتمام است. پس باید برای این کار نیز لوازم و تجهیزات مخصوص به همراه داشت و کار با آن را به خوبی بلد بود. واضح است که نوشت افزار نیز جزء لاینفک مستند سازی و نقشه برداری غارها می باشد.به این منظور از مداد، پاک کن و کاغذ شطرنجی استفاده میشود. بدیهی است برای غار های مرطوب باید با روشی خاص کاغذ ها را ضد آب نمود. در مورد نقشه برداری در زیر آب نیز از تکنیک های مربوطه بهره گیری می شود.

در میان وسایل غارنوردی پوشاک مناسب، کلاه کاسکت و چراغ روشنایی از همه مهم تر به نظر می آید. کلاه کاسکت غارنوردی وسیله ای مناسب جهت حفاظت سر در برخورد با دیوارها و یا ریزش سنگ است. یک کلاه کاسکت ایده آل سبک و نرم و در عین حال مستحکم می باشد. کلاه باید دارای بند مضاعف برای بستن در زیر چانه باشد و ضمناً باید در روی آن سوراخ هایی جهت تهویه پوست و سر تعبیه شده باشد و محلی برای نصب چراغ پیشانی در جلوی کلاه در نظر گرفته باشند. وسیله ای مناسب جهت حفاظت سر در برخورد با دیوارها و یا ریزش سنگ. از مشخصات یک کلاه کاسکت ایده آل سبک و نرم و در عین حال مستحکم باشد. کلاه باید دارای بند مضاعف برای بستن در زیر چانه باشد و ضمناً باید در روی آن سوراخ هایی جهت تهویه پوست و سر تعبیه شده باشد و محلی برای نصب چراغ پیشانی در جلوی کلاه در نظر گرفته باشند.


نظرات کاربران
ارسال نظر