ورود / ثبت نام
خوش آمدید

معرفی کلنگ و تبر کوهنوردی

حبیب کمال  1397/04/02 

اشتراک گذاری: 

وسایل کوهنوردی می توانند مانند جی پی اس پیچیده و مدرن باشد. اما وسایل بسیار ساده ای هم در این ورزش و فعالیت بکار می روند که در عین سادگی بسیار مهم هم هستند. یکی از این موارد کلنگ و تبر کوهنوردی است که وجود آن به همراه کوهنورد واقعا ضروری است. در این مطلب ضمن معرفی کلنگ و تبر کوهنوردی، ذکر می نماییم که وسایل کوهنوردی از جمله این وسایل ساده را بدون گشتن در بازار می توانید از سایت یاناکوه به صورت آنلاین و بدون صرف وقت و هزینه و معطل شدن در ترافیک، سفارش داده و درب منزل دریافت فرمایید.

کلنگ های کوه نوردی امروزی دسته هایی توخالی از جنس آلیاژهایی از فولاد و آلومینیوم دارند. سر کلنگ هم از آلیاژهای فولاد تهیه می شود. تیغه، سر، بیلچه، بند حمایت، نگهدارنده بند حمایت، بدنه با گریپ پلاستیکی و سخمه قسمت های مختلف آن را تشکیل می دهند. کلنگ های کوهنوردی و تبر های یخ در ابعاد و اندازه های مختلف ارائه می شوند که هر یک کارآیی خود را دارد.

اولین نوع را که تبر یخ می نامند، مناسب افرادی هستند که علاقه اصلی آنها یخ نوردی است. هرچند از کلنگ های اسکاتلندی نیز می توان برای یخ نوردی استفاده کرد، لیکن استفاده از تبریخ های جدید صعود را به مراتب راحت تر می نماید.

دسته دوم کلنگ های اسکاتلندی هستند. این کلنگ ها نسبت به تبریخ ساده تر و درعین حال قوی تر است و برای تحمل فشار زیاد طراحی شده اند.

کلنگ های کوهنوردی آلپاین دسته سوم هستند که همان کلنگ های پیاده روی هستند. اما دسته آنها قوی تر و نوک آنها دارای انحنای بیشتری است که آنها را برای کوهپیمایی با مسیرهای ساده یخی ایده آل می نماید.

آخرین دسته کلنگ های پیاده روی هستند که کاربردی به جز افزایش ایمنی در پیاده روی در ارتفاع و کوهپیمایی ندارند.


نظرات کاربران
ارسال نظر