ورود / ثبت نام
خوش آمدید

معرفی سنگ نوردی سالنی

حبیب کمال  1397/05/14 

اشتراک گذاری: 

سنگ نوردی ورزش بسیار سنگینی است که هم در طبیعت و هم در دیواره های مصنوعی و در سالن انجام می شود. در طبیعت به علت محصط غیر قابل کنترل قطعا خطراتی برای ورزشکار می تواند به وجود بیاید. اما در سنگ نوردی سالنی، هم محیط املا ایمن و کنترل شده است و هم وسایل و ملزوماتی که در اختیار ورزشکار قرار دارد، ایمنی او را تضمین می کند. خوشبختانه این تجهیزات تخصصی در کشور ما نیز موجود است و ورزشکاران می توانند با ایمنی تمام به این رشته تخصصی بپردازند. حتی امکان خرید تک تک این وسایل و ملزومات برای ورزشکاران عزیز به صورت آنلاین نیز از طریق سایت فروشگاه یاناکوه فراهم شده است. در ادامه بیشتر به معرفی سنگ نوردی سالنی می پردازیم.

رشته ورزشی سنگ نوردی سالنی که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است در ابتدا تلاشی برای شبیه سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشته‌ی ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیله‌ی پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند. این رشته ورزشی در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعود های ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند. خوشبختانه ورزشکاران کشور ما در این رشته ورزشی بسیار پیشرفت کرده و به مقام های مهمی در سطح آسیا و جهان دست یافته اند. این ورزش در سه رشته اصلی برگزار می شود که در ادامه اشاره خواهیم کرد.

اولین رشته سنگ نوردی سالنی و صعود های ورزشی،  سرطناب یا سختی مسیر نام دارد. رشته سرطناب یا سختی مسیر عمده ترین رشته ی سنگ نوردی سالنی است. در این رشته ورزشی، فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس یا صندلی صعود را یک به یک در حمایت های میانی می اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره هایی که گرفته ‌است مشخص می شود.

دومین رشته، بولدرینگ می باشد. در این رشته، همانند بولدرینگ طبیعی، فرد مسیر های کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می کند. حمایت با طناب انجام نمی‌ شود و صعود کننده روی تشک می افتد. در رقابت های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیر های کامل شده و تعداد تلاش های لازم مشخص می شود.

سومین رشته صعودهای ورزشی، سرعت می باشد. در رشته ی سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی روی دیواره ی ۱۵ متری را با حمایت از بالا به سرعت صعود می کند.


نظرات کاربران
ارسال نظر