ورود / ثبت نام
خوش آمدید

مشخصات کفش سنگ نوردی مناسب

  1397/02/30 

اشتراک گذاری: 

سنگ نوردی یکی از ورزشهای بسیار مهیج است که آمادگی بدنی بالایی را می طلبد. در این ورزش، سنگ نوردان با وجود اتصال به طناب به بلا رفتن از صخره های طبیعی و دیوارهای سالنی مخصوص می پردازند. یکی از مهم ترین ملزومات این رشته ورزشی سنگین و سخت، کفش مخصوص آن است. برای این رشته ورزشی کفش مخصوصی طراحی شده که مناسب با شرایط ویژه آن می باشد. این کفش ها که اصطلاحا کتانی سنگ نیز نامیده می شوند  با شکل و فرم خاص و مواد مخصوصی تولید می شود و برای صخره نوردی، دیواره نوردی و سنگ نوردی داخل سالن کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم به معرفی مشخصات کفش سنگ نوردی مناسب بپردازیم.
یک کفش سنگ نوردی خوب، باید راحت بوده و در عین حال اندازه و شکل آن در اثر استفاده تغییر نکند. انعطاف کافی در صعود های اصطکاکی یکی از خصوصیات کفش سنگ نوردی مناسب است. کفش سنگ نوردی، ضمن آنکه قوزک پا را محافظت می کند باید بیش ترین انعطاف را نیز برای قوزک پا فراهم کند. پنجه کفش سنگ نوردی که انگشتان پا را در بر گرفته، باید محکم باشد. کف کفش باید دارای دوام خوب و لبه های کناری آن با کیفیت بوده و برای صعود های عرضی و طولی  دارای لبه های سخت باشد. در عین حال که کفش سنگ نوردی باید قوی و دارای دوام بالا باشد، باید حدالامکان سبک نیز باشد.
انتخاب کفش سنگ نوری مناسب، باید بر اساس نوع برنامه های تمرینی ورزشکار باشد. نکته مهم این است که باید به لحاظ اندازه، این کفش ها کاملا اندازه پا بوده و به پا بچسبند. برای مسابقات کوهنوردی سالنی بعضا کفش سنگ نوردی یک سایز کوچکتر را نیز استفاده می کنند.
برای ورزشکاران تازه کار در زمینه سنگ نوردی، کفش های سنگ نوردی راحتی که به راحتی می شود آن ها را برای مدت طولانی پوشید، مناسب هستند. این کفش ها تهویه مناسبی داشته و راحتی بهداشتی مطلوبی نیز دارند.


نظرات کاربران
ارسال نظر