ورود / ثبت نام
خوش آمدید

مشخصات پوشاک مناسب غار نوردی

حبیب کمال  1397/03/12 

اشتراک گذاری: 

غارنوردی شاید یک چالش هیجان انگیز و جذاب برای علاقه مندان طبیعت و ورزش های خاص باشد، اما همین افراد خاص هم بدون همراه داشتن وسایل و لوازم ضروری این کار، با مخاطرات زیادی روبرو می شوند. این ورزش یا چالش نیز مانند هر ورزش دیگری پوشاک مناسب خود را می طلبد. با مطالعه مشخصات پوشاک مناسب غار نوردی، می توانید بهترین گزینه که مناسب خودتان باشد را انتخاب و تهیه فرمایید.

به طور کلی می توان گفت شکل جغرافیایی غار مورد نظر و شرایط آب و هوای درون غار، نوع پوشش غار نورد را تعیین می کند . مهمترین فاکتوری که در زمان فعالیت غار نوردی، غار نوردان را رنج می دهد، آب های روان و جاری از تونل های افقی است که گاها باید سینه خیز از آن عبور کرد و باید با تدبیری خاص حد المقدور باید از خیس شدن بیشتر جلوگیری شود تا با روحیه ای بهتر، احتمال موفقیت فعالیت غارنوردی بالا رود.

به طور کلی لباس مخصوص غار نوردی باید مستحکم و ضخیم و در عین حال راحت باشد. از نظر ساختاری این لباس باید یک تکه باشد تا در هنگام عبور و خزش در معابر تنگ بتوان به راحتی عبور کرد. نکته دیگر این است که انتخاب نوع زیپی بر نوع دکمه ای ارجعیت دارد. همچنین لازم است سر آستین ها و دم پاها نیز توسط کش بسته شود تا از ورود خاک و گل به داخل بدن غار نورد جلوگیری گردد. لباس های غار نوردی بنا به شرایط کار در غار به سه دسته تقسیم می شوند.

اولین دسته لباس های نخی مخصوص فعالیت های غار پیمایی سبک است که معمولا از جنس کتان هستند و در غار های خشک کاربرد دارند. اما خیلی زود فرسوده می شوند.

دسته دوم البسه غار پیمایی، لباسهای الیاف مصنوعی هستند. این نوع لباس ها برای حرکت در زیر آبشارها و محلهای مرطوب به کار می روند و از نفوذ آب به بدن جلوگیری می کنند.

دسته سوم لباس هایی که در غارنوردی استفاده می شود، لباسهای زیر هستند. لباسهای زیر نباید مانع از فعالیت و حرکت آزاد بدن شود. بهتر است از لباسهایی با الیاف نازک پلار استفاده شود که در حالت خیس شدن گرمای بدن را حفظ نماید.

شاید پوشاک مناسب غار نوردی چیزی نباشد که در هر فروشگاهی پیدا شود. به همین علت ما به فکر علاقه مندان این ورزش بوده ایم و در سایت فروشگاه اینترنتی خودمان یعنی یاناکوه گزینه های مناسبی با بهترین کیفیت را برای شما گردآوری نموده ایم.


نظرات کاربران
ارسال نظر