ورود / ثبت نام
خوش آمدید

مسیر جنوبی صعود به قله دماوند و پناهگاه یا قرارگاه رینه

حبیب کمال  1397/05/14 

اشتراک گذاری: 

قله دماوند به بام ایران معروف بوده و مرتفع ترین قله موجود در کشور عزیزمان می باشد. این قله در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد و بخشی از رشته کوه البرز است. این قله همه ساله مورد توجه کوهنوردان ایرانی و خارجی قرار دارد و همه ساله تیم هایی از کوهنوردان حرفه ای به آن صعود می کنند. از این رو بر آن شدیم به مسیرها و پناهگاه های صعود به قله دماوند اشاره نماییم. مسیر جنوبی صعود به قله دماوند و پناهگاه یا قرارگاه رینه اولین موردی است که در این مطلب به آن اشاره می نماییم.

مسیر جنوبی از ساده ترین و قدیمی ترین مسیرهای صعود به دماوند است. دسترسی به آن از طریق پلور و رینه ممکن است. مسیر از سمت چپ آبشار یخی و تپه گوگردی می گذرد. این تپه از فعالیت های آتشفشانی این قله شکل گرفته است. سوزش چشم در این مکان طبیعی است. زیرا گاز گوگرد از لابه لای  سنگ های گوگردی متصاعد می گردد.

قرارگاه رینه که قبلا به چای خوری مرسوم بود به فدراسون کوهنوردی واگذار شده و به عنوان پناهگاه کوهنوردان در راه صعود به دماوند بازسازی شد. ساختمان اصلی آن در سال 1366 ساخته شد و مورد استفاده کوهنوردان در مسیر جنوبی صعود به قله دماوند قرار می گیرد. در حقیقت اینپناهگاه در جنوب خیابان اصلی شهر و در ارتفاع 2080 متری قرار داشته و نخستین نقطه صعود از جنوب یا جنوب شرقی کوه است. ظرفیت این پناهگاه، حدود 30 کوهنورد می باشد.

در پایان شایان ذکر است که هیچ فعالیت کوهنوردی به ویژه صعود به قلل مرتفعی مانند دماوند نباید بدون تجهیزات لازم انجام گیرد. خوشبختانه خرید این تجهیزات حتی به صورت آنلاین و از طریق سایت معتبری مانند یاناکوه، برای ورزشکاران و کوهنوردان عزیز مهیا شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر