ورود / ثبت نام
خوش آمدید

مراقبت از فشار خون در ارتفاعات

حبیب کمال  1397/05/17 

اشتراک گذاری: 

هر گونه فعالیت ورزشی سنگین باید تحت نظر پزشک انجام گیرد و مرتب بدن ورزشکار مورد چکاپ قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آن ورزش مناسب بدن فرد است. اما وقتی قرار است ورزش سنگین در ارتفاع بالا یعنی در کوهستان انجام گیرد مساله مهم تر نیز می شود. زیرا ارتفاع بالا به خودی خود شرایط را برای اندام های بدن سخت تر می نماید. یکی از مواردی که باید در کوهنوردی بسیار دقت شود، مراقبت از فشار خون در ارتفاعات است که به آن می پردازیم.

طبق تحقیق دانشمندان روی تعدادی از صعود کنندگان به اورست، مشخص شد هر چه ارتفاع بالاتری می رفتند، فشار خون آن ها نیز افزایش پیدا می کرد. در حقیقت رفتن به ارتفاع 5400 متری موجب افزایش 14 میلیمتری جیوه در فشار خون سیستولیک یا ماگزیمم و افزایش 10 میلیمتری در فشار دیاستولیک یا مینیمم می شود. این دانشمندان همچنین تاثیر یک داروی پایین آورنده فشار خون به نام telmisartan را بر روی این فشار خون ایجاد شده در ارتفاع بررسی کرده و متوجه شدند که این دارو با اینکه در سطح دریا می تواند فشار خون افراد را به راحتی پایین بیاورد، ولی در ارتفاع بالا از عهده این کار برنمی آید. به عبارت دیگر می توان عرض کرد که در ارتفاعات بالا نمی توان از این دارو برای کنترل افزایش فشار خون ناشی از ارتفاع استفاده کرد.

طبق بررسی این دانشمندان، این افزایش فشار خود در ارتفاعات بالا، احتمالا از کمبود اکسیژن همزمان با افزایش میزان فعالیت بدنی ناشی می شود. افرادی که به صورت طبیعی فشار خون بالا دارند باید وقتی برای تفریح به کوهستان می روند، مراقب فشار خون خود باشند.

اولا برای ایمنی بیشتر در کوهستان توصیه می شود هرگز تنها به کوه پا نگذارید. همچنین برای بالابردن ایمنی، قرص های مصرفی خودتان و وسایل کمک های اولیه و همه وسایل لازم برای نجات در کوهستان را همراه خود داشته باشید. تهیه این وسایل نیز اصلا کار سختی نیست و حتی با استفاده از خدمات فروشگاه اینترنتی یاناکوه، خرید وسایل لازم در کوهستان به صورت آنلاین نیز ممکن شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر