ورود / ثبت نام
خوش آمدید

لوازم ضروری برای کوهنوردی حرفه ای

حبیب کمال  1397/04/10 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردان برای داشتن سفری امن در داخل کوهستان و همچنین برای داشتن لحظاتی خوش و لذت بردن از فضای کوه، وسایلی را همراه خود می برند. برخی وسایل در هر دو نوع کوهنوردی آماتور و حرفه ای مشترک هستند. اما برخی وسایل حرفه ای هست که کوهنوردان ماهر و حرفه ای که صعود های سخت تری انجام می دهند معمولا به همراه دارند. فارغ از آماتور یا حرفه ای بودن، هر گونه وسایل کوهنوردی را می توان در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه یافت و امکان خرید آنلاین آن ها وجود دارد. در این مطلب قصد داریم بیشتر به لوازم ضروری برای کوهنوردی حرفه ای بپردازیم. لازم به ذکر است لوازمی که کوهنوردان آماتور باید همراه داشته باشند مورد نیاز حرفه ای ها هم هست. اما حرفه ای ها بنا بر نوع صعود و سختی کار خود به وسایل بیشتری نیاز دارند که به برخی از آن ها اشاره می نماییم.

یکی از مهم‌ ترین لوازم کوهنوردی، چراغ قوه و هِدلایت است. این ابزار بیش ‌تر در زمان تاریکی شب کاربرد دارد و می‌ تواند فضای اطراف را برای کوهنوردان کاملا روشن کرده و صعود را برای آنان ممکن سازد. در شرایط امداد نیز می ‌توان کمک چشمگیری از هدلایت و چراغ قوه گرفت.

همچنین می‌ توان از بادگیر و کت پَر به عنوان یکی از ضروری ‌ترین لوازم کوهنوردی یاد کرد. در حالت کلی، جنس کاپشن و شلوار باید حتما از پارچه بادگیر با درصد بین ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد تا بدن بتواند تنفس کند و ذرات عرق را دفع کند. اما کوهنوردان حرفه ای بهتر است از جنس استرچ٬ پلار (پر) یا گورتکس استفاده کنند.

باتون یا عصای کوهنوردی را هر کوهنورد حرفه ای به همراه دارد. باتون یا عصای کوهنوردی، یکی از ابتدایی‌ ترین و در عین حال مهم ‌ترین لوازم کوهنوردی است. امروزه بسیاری از کوهنوردان از باتون در پیمایش ‌های طولانی و صعود های زمستانه‌ خود استفاده می ‌کنند و روز به روز به تعداد استفاده کنندگان آن اضافه می ‌شود. بسیار مهم است که باتون‌ ها به صورت یک جفت و به صورت صحیح به کار رود تا صدمه ‌ای به کوهنورد وارد نشود.


نظرات کاربران
ارسال نظر