ورود / ثبت نام
خوش آمدید

لوازم ضروری برای کوهنوردی آماتور

حبیب کمال  1397/04/10 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی وسایل مورد نیاز خود را دارد. برخی وسایل برای کوهنوردی آماتور و حرفه ای مشترک هستند. اما برخی وسایل هست که  بیشتر آماتورها باید همراه داشته باشند. هر نوعی از وسایل کوهنوردی را می توان در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه یافت و امکان خرید آنلاین آن ها وجود دارد. در این مطلب قصد داریم بیشتر به لوازم ضروری برای کوهنوردی آماتور بپردازیم.

قمقمه آب و وسایل تهیه غذا اعم از ماهی تابه٬ قوری٬ بشقاب٬ قاشق٬ کارد٬ لیوان٬ کپسول گاز مخصوص کوهنوردی که قابل حمل باشد، کبریت، روزنامه٬ لوازم و اسباب چند منظوره از جمله مهم‌ ترین لوازم کوهنوردی به شمار می ‌آیند که هم کوهنوردان آماتور باید به همراه داشته باشند. البته این وسایل را قطعا کوهنوردان حرفه ای نیز باید داشته باشند. آنها البته به وسایلی اضافه تر از آماتورها نیز نیاز خواهند داشت.

جعبه کمک های اولیه یکی از مهم ‌ترین لوازم کوهنوردی به شمار می ‌آید که کوهنوردان حتما باید به همراه داشته باشند. این جعبه حاوی آتل کوچک٬ چسب زخم، گاز استریل٬ بتادین، باند و چند مدل قرص از جمله قرص سر درد٬ مسهل و … است. در صورت امکان مقداری نخ و سوزن را نیز می ‌توانید در جعبه کمک‌ های اولیه قرار دهید تا در صورت لزوم به کار ببرید.

واضح است که در هر سفری به دل طبیعت یا کوه به سرپناهی برای استراحت نیاز است. وسیله معمول برای کمپینگ در طبیعت و کوهستان، چادر است. چادر یکی دیگر از مهم ‌ترین لوازم کوهنوردی است، به دلیل اینکه در مقابل گرما، سرما، باران، برف و … از ما به‌ خوبی مراقبت می‌ کند. پس با یک چادر خوب می‌ توان در کم ‌ترین زمان، خود را در مقابل خطرات حفظ کرد. چادر اسکلتی یا تونلی٬ چادر خیمه‌ ای و چادر فنری یا گنبدی سه نمونه از متداول ‌ترین چادر های کوهنوردی هستند.

علاوه بر موارد قبلی، کیسه خواب جزو مهم ‌ترین لوازم کوهنوردی به حساب می ‌آید، به دلیل اینکه هم مانع نفوذ رطوبت می ‌شود و هم در مقابل سرما از ما مراقبت می ‌کند. کیسه خواب با ظرفیت‌ های یک و دو نفره طراحی می ‌شود و در ۲ جنس متفاوت پر (قو یا مرغ) و الیاف مصنوعی (پشم شیشه) موجود است. کیسه خواب پر، گرم و نرم ‌تر است ولی حجم بیشتری را دارا است. برعکس، پشم شیشه حجم بسیار کم‌ تری دارد، سبک ‌تر است و شست‌ و شوی راحت ‌تری دارد، ولی به گرمی پر نیست. هر کوهنوردی حتی آماتور ترین فرد نیز برای ماندن در کوهستان به همچین وسایلی نیاز دارد.


نظرات کاربران
ارسال نظر