ورود / ثبت نام
خوش آمدید

لزوم همراه داشتن مواد غذایی مناسب در کوه

حبیب کمال  1397/04/11 

اشتراک گذاری: 

واضح است انسان برای زنده ماندن به آب و غذا نیاز دارد. افرادی که به کوهستان می روند معمولا کالری زیادی می سوزانند و به تغذیه خوب برای بازیابی انرژی نیاز خواهند داشت. از این رو لزوم همراه داشتن مواد غذایی مناسب در کوه بسیار مهم و حیاتی به نظر می رسد. باید مواد غذایی مناسبی که کالری لازم را تامین کرده خراب نشوند همراه کوهنوردان باشد.

اولین نکته در مورد تغذیه در کوهنوردی، به همراه داشتن غذاهای کنسرو شده و غیر قابل فاسد شدن مخصوصا در فصل تابستان است که حتما باید به آن توجه کرد.  دومین مورد که بسیار مهم است از این قرار است که همراه بردن غذاهای پختنی پر حجم و وزن در موقع اجرای برنامه‌ های یک روزه توصیه نمی گردد. مواد غذایی همراه کوهنوردان باید سبک و انرژی زا باشند.

نکته دیگر این است که برنامه غذایی مناسب کوهنوردان، تا حد زیادی بستگی به نوع برنامه کوهنوردی دارد. اگر برنامه صعود چند روزه باشد معمولا توصیه می شود از چند روز قبل به ذخیره سازی انرژی در پرداخته شود.

لازم به ذکر است که بدن یک کوهنورد در حالت عادی به صورت روزانه 2 هزار کالری نیاز دارد. ولی در زمان صعود چیزی حدود 6 هزار کالری نیاز دارد. پس برنامه غذایی باید با توجه به رفع این نیازها تنظیم گردد. زیرا در غیر این صورت موجب خستگی مفرط فرد کوهنورد خواهد شد.

فراموش نشود برای تغذیه در کوه باید طوری برنامه ریزی شود که انرژی مورد نیاز کوهنوردان بسته به برنامه صعود در کل مسیر تامین شود. هر چقدر ارتفاع افزایش می یابد باید از مواد غذایی که نیاز به آب و اکسیژن کمتری دارد، استفاده کرد تا مشکلات گوارشی کمتری ایجاد شود. غذا‌های سنگین در ارتفاعات بالا باعث ایجاد حالت تهوع می ‌شود.

اما  برای گرم کردن غذا، اجاق و شعله خوراک پزی همراه باید در وسایل کوهنوردان موجود باشد. این وسایل را به راحتی می توان از سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه به صورت آنلاین سفارش داده و تهیه کرد.


نظرات کاربران
ارسال نظر