ورود / ثبت نام
خوش آمدید

لزوم آشنایی با روش کار دستگاه جی پی اس

حبیب کمال  1397/04/08 

اشتراک گذاری: 

دستگاه جی پی اس از لوازمی است که باید همراه هر کوهنورد یا طبیعت گردی که به دل کوهستان و جنگل و طبیعت می زند باشد. این وسیله می تواند جان انسان را نجات داده و مکان افرادی که دچار حادثه می شوند را در اختیار تیم های امدادی قرار دهد. هر کوهنورد قبل از رفتن به کوه باید این وسیله را حتما تهیه کند. امکان تهیه آن به راحتی و به صورت آنلاین از طریق سایت اینترنتی یاناکوه برای همه مهیا شده است. اما پس از تهیه این دستگاه، لزوم آشنایی با روش کار دستگاه جی پی اس بسیار حیاتی است. زیرا باید کوهنورد بتواند از قابلیت های این دستگاه استفاده نماید.

ابتدا به تعریف جی پی اس می پردازیم. جی ‌پی ‌اس یا سیستم موقعیت ‌یاب جهانی Global Positioning Systems، یک سیستم راهبری و مسیر یابی ماهواره ‌ای است که از شبکه‌ ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده ‌اند. از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد و در مواردی مانند مسیریابی در طبیعت و کوه بسیار کاربردی شده است. خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌ روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.

اما قبل از بردن این وسیله به کوه باید روش کار و مکان یابی با آن را تمرین کرده باشید. زیرا کوهستان با خطر هایش محل یادگیری نیست و اولین اشتباه در کوه می تواند آخرین اشتباه باشد و به مرگ کوهنوردان منجر شود. کاربرهای GPS روزبه روز بیشتر می شود و نیز نباید این نکته را از نظر دور داشت که این سیستم با تمام مزایای خود ممکن است دچار اختلال گردد و یا گیرنده ای که در دست شماست دچار خرابی شود. .پس باید روش های موقعیت یابی کلاسیک را که کار با قطب نما و نقشه است از یاد نبرد.


نظرات کاربران
ارسال نظر