ورود / ثبت نام
خوش آمدید

فواید ورزش کوهنوردی

حبیب کمال  1397/06/09 

اشتراک گذاری: 

ورزش کوهنوردی را همه مردم به یک ورزش بسیار مفرح و مفید برای سلامت اسنان می شناسند. اما بسیاری اصلا نمی دانند دقیقا فواید ورزش کوهنوردی چیست؟ برای افرادی که امروزه در اثر زندگی ماشینی اکثر روز را بدون تحرک و پشت میز می گذرانند و همچنین در داخل شهرها در معرض هوای آلوده قرار دارند، قطعا کوهنوردی خواص بسیار مناسب و غیر قابل تصوری دارد که در ادامه بیشتر اشاره خواهیم کرد. خوشبختانه امکان کوهنوردی در کشور ما برای هموطنان به خوبی فراهم است و کوهستان های متعددی در کشور ما قرار گرفته است. از طرف دیگر وسایل کوهنوردی نیز در کشورمان به خوبی وجود داشته و حتی امکان خرید آنلاین این وسایل نیز از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای هموطنان عزیز فراهم شده است.

اولین تاثیر کوهنوردی بر بدن کوهنوردان، باز شدن مویرگ های بدن است. مویرگ های بدن انسان ها در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار 15 درصد ظرفیت خودشان باز و فعال هستند ولی در حین کوه نوردی مویرگ ها 95 درصد فعال می شوند. چون اکسیژن و غذای مورد نیاز بدن از طریق مویرگ ها به نقاط مختلف بدن می رسد، لذا با باز شدن و فعال تر شدن مویرگ ها ، مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشتر و کیفیت سودمند تر به مغز و عضلات و احشای داخلی بدن می رسد.

واضح است که کوهنوردی به عنوان یک فعالیت ورزشی، در از بین بردن چربی های بدن ورزشکار کمک می کند. در هنگام فعالیت ورزشی و به خصوص در کوه نوردی ، کالری مورد نیاز بدن به 3 برابر افزایش پیدا می کند. بدن برای تامین کالری مورد نیاز خود به اجبار چربی های ذخیره شده را می سوزاند و به مصرف می رساند. از طرفی در موقع فعالیت ورزشی ، انسان به شدت عرق می کند و مقداری از چربی های زیر پوست در اثر تعریق شسته و دفع می شوند. این خود به سلامت بیشتر و جلوگیری از سکته های قلبی می انجامد.


نظرات کاربران
ارسال نظر