ورود / ثبت نام
خوش آمدید

علل آسیب های ورزشکاران کوهنورد و کمک های اولیه پس از آسیب دیدگی

حبیب کمال  1397/05/23 

اشتراک گذاری: 

واضح است که آسیب دیدگی بخشی جدا نشدنی از ورزش های مختلف است. کوهستان محیطی خشن و کنترل نشده می باشد که به طور طبیعی می تواند چالش هایی برای سلامت ورزشکاران ایجاد کند و موجب آسیب شود. اما همه آسیبها نیز به دلیل ماهیت کوهستان نیست. برخی آسیب ها به دلایل متعدد دیگر برای ورزشکاران پیش می آید. از این رو بر آن شدیم در این مطلب به علل آسیب های ورزشکاران کوهنورد و کمک های اولیه پس از آسیب دیدگی اشاره نماییم.

اولین مورد این است که ورزشکاران بدون تمرینات آمادگی کافی یکباره بدن خود را تحت فشار زیاد قرار می دهند و بیش از توان از آن کار می کشند. این عجله و عدم آماده سازی بدنی باعث آسیب هایی چون رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات بدن ورزشکاران می گردد.

مورد دیگر استفاده از وسایل نامناسب ورزشی است که می تواند حتی علاوه بر آسیب های بدنی، به قیمت جان ورزشکاران در ورزش های حساسی مانند کوهنوردی و صخره نوردی تمام شود. از این رو باید برای این ورزش های تخصصی بهترین لوازم را تهیه کرد که خوشبختانه با استفاده از خدمات سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه، امکان خرید آنلاین وسایل رشته های ورزشی مربوط به کوهستان نیز فراهم شده است.

همچنین عدم چکاپ و رسیدگی به بدن قبل از فعالیت ورزشی سنگین مثل کوهنوردی نیز می تواند آسیب های شدید پدید آورد. مثلا ممکن است آسیبی نسبتا خفیف در برخی عضلات وجود داشته باشد و به آن ها رسیدگی نشده باشد و به یکباره فشار زیاد فعالیت ورزشی باعث یک آسیب این بار بسیار شدید در آن ناحیه شود.

بعد از بروز آسیب در گام اول کمک های اولیه باید کلیه فعالیت های بدنی فرد متوقف شده و وی به استراحت بپردازد. همچنین باید از سرما موضعی برای کاهش تورم و التهاب و خونریزی استفاده شود. محل آسیب باید کمپرس شده تا از تورم جلوگیری شود. اندام آسیب دیده بهتر است که از قلب در سطح بالاتری قرار گیرند تا متورم نشوند. در پایان هم حتما باید به پزشک مراجعه گردد.


نظرات کاربران
ارسال نظر