ورود / ثبت نام
خوش آمدید

علایم ، پیشگیری و درمان بیماری ارتفاع ، هم هوایی و کوه گرفتگی

حبیب کمال  1397/05/18 

اشتراک گذاری: 

کوهستان به علل شرایط خاصی که دارد می تواند به طور طبیعی مشکلاتی را در بدن انسان ایجاد کند. اما برخی اختلالات در کوهستان شایع تر است و یکی از آن ها کوه گرفتگی و هم هوایی در ارتفاع است. این بیماری در افرادی که به ارتفاع بالای 2500 متر می روند بسیار شایع است. اسکی بازان حرفه ای و هیمالیا نوردان در معرض خطر این بیماری قرار دارند. در این مطلب قصد داریم به علایم ، پیشگیری و درمان بیماری ارتفاع ، هم هوایی و کوه گرفتگی اشاره نماییم.

صعود سریع، فعالیت فیزیکی شدید، سن کم، زندگی در مناطق کم‌ ارتفاع و سابقه بیماری ارتفاع، عوامل خطرساز این بیماری به شمار می روند.

علایم کوه‌ گرفتگی حاد حداقل یکی از موارد بی ‌اشتهایی، تهوع و استفراغ، گیجی یا احساس سبکی سر، دشواری در خواب و خستگی یا ضعف می باشد. حتما باید در نظر داشت که این علایم به سادگی با یک بیماری ویروسی اشتباه گرفته می ‌شوند. علائم بیماری حاد کوهستان در عرض 12 تا 6 ساعت پس از افزایش ارتفاع رخ می ‌دهند و محدوده آنها از علائم خفیف با بهبود خود به‌ خودی به ویژه در ارتفاعات کمتر از 3500 متر، تا علائم شدید همراه با پیشرفت متغیر است.

بهترین روش امتحان شده برای پیش گیری از کوه‌ گرفتگی حاد ارتفاع بالا، پایین آمدن آهسته است. اما حتی علیرغم انجام این توصیه باز هم  بسیاری از کوهنوردان با مشکل روبرو می شوند. قانون کلی برای افرادی که در ارتفاعات بلندتر از3000 متر قرار دارند این است که در ارتفاعی بیشتر از 600-300 متر نسبت به شب گذشته نخوابند. رعایت این اصول می تواند احتمال ابتلا به اختلال ارتفاع در کوهستان را کم کند. همچنین باید داروهای لازم در هنگام بروز این مشکل نیز در کوله پشتی کوهنوردان طبق تجویز پزشکان ورزشی موجود باشد.

برای تهیه وسایل لازم در کوهنوردی به ویژه صعودهای مرتفع، می توان بدون صرف وقت زیاد، به صورت آنلاین و با کمک خدمات فروشگاه اینترنتی یاناکوه، این وسایل را سفارش داده و تهیه کرد.


نظرات کاربران
ارسال نظر