ورود / ثبت نام
خوش آمدید

ضرورت نوشیدن آب در کوهنوردی زمستانی

حبیب کمال  1397/10/13 

اشتراک گذاری: 

آب نوشیدن برای ورزشکاران به ویژه ورزش های سنگینی مانند کوهنوردی بسیار حیاتی است. بدن در طی فعالیت ورزشی آب زیادی از دست می دهد که می تواند در صورت جبران نشدن، توان بدنی ورزشکار را به شدت کاهش دهد. حتی بر خلاف تصور اشتباه بسیاری افراد، در فصول سرد نیز اگر فعالیت ورزشی انجام شود از نیاز به نوشیدن آب کاسته نمی شود. در این مطلب به ضرورت نوشیدن آب در کوهنوردی زمستانی اشاره می نماییم.

تقریبا در فعالیت کوهنوردی، هر کوهنورد بنا بر آبی که بدنش عمدتا به صورت تعریق از دست می دهد به صورت میانگین نیاز به 3 لیتر آب در روز خواهد داشت . در زمستان برعکس تابستان نیاز بدن به آب به صورت تشنگی حس نمی شود. از این رو اگر آگاهی لازم وجود نداشته باشد آب مورد نیاز به بدن نمی رسد و بدن به یکباره با افت عملکرد روبرو می گردد.

می دانیم که به صورت اصولی باید کوهنوردی به صورت مرحله به مرحله و با در نظر گرفتن زمان های استراحت انجام شود. در هر زمان استراحت باید به مقدار مورد نیاز آب نوشیده شود. این نوشیدن آب حتی اگر حس تشنگی هم نداشته باشید باید انجام شود.

نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه که گرم هستند و در زمستان نوشیدن آن ها لذت بخش است را برخی جایگزین مناسبی برای آب می دانند. اما حقیقت این است که این نوشیدنی ها با وجود اینکه حاوی آب هستند اصلا نمی توانند جای نوشیدن آب را بگیرند. زیرا همین نوشیدنی ها در دفع آب بدن نقش موثری دارند.

اما آب نوشیدنی در حین ورزش اگر بین 8 تا 13 درجه سانتی گراد دما داشته باشد، بسیار مناسب برای سلامت است. در سرمای کوهستان در فصل زمستان معمولا زود آب سرد می شود و نگه داشتن آب در این دما زیاد راحت نیست.

اما برای داشتن کوهنوردی مناسب به ظروف نوشیدنی و غذا و وسایل تخصصی کوهنوردی نیاز دارید. این وسایل را می توانید بدون صرف وقت و هزینه از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه به صورت آنلاین تهیه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر