ورود / ثبت نام
خوش آمدید

سرمازدگی یا هیپوترمی در کوهنوردی

حبیب کمال  1397/05/16 

اشتراک گذاری: 

کوهستان محیطی کاملا غیر قابل کنترل می باشد که از همه نظر می تواند خطرات متفاوتی برای سلامت کوهنوردان ایجاد کند. برخی از این مخاطرات به علت خطرات طبیعی کوهستان است. برخی دیگر به علت وجود حیوانات وحشی در طبیعت کوهستان ایجاد می شود. اما برخی دیگر نیز به علت سختی های مسیر برای بدن کوهنورد پیش می آید که باید مورد توجه قرار گیرد. سرمازدگی یا هیپوترمی در کوهنوردی یکی از شایع ترین مشکلات برای کوهنوردان است.

هیپوترمی چیست؟ در حقیقت هیپوترمی، به معنی افت دمای بدن کوهنورد است و به وضعیتی گفته می شود که دمای مرکزی بدن وی که معمولا به صورت نرمال، ۳۷ درجه سانتی گراد است، اگر از حد معینی که حدودا ۳۵ درجه سانتی گراد است کمتر شود. مقصود از دمای مرکزی بدن، دمای داخل دهان یا معقد فرد است. زیرا امکان دارد دمای دست یا پا حتی خیلی کمتر از این حد باشد اما فرد دچار هیپوترمی نشده باشد.

معضل هیپوترمی، از علل مهم مرگ و میر افرادی است که در زمستان به کوهنوردی می پردازند و یا در محیط سرد فعالیت یا احیانا بدون آمادگی اقامت می کنند.

همچنین سکته مغزی، بیماری تیروئید، کم آبی، کم خوابی و مصرف بعضی داروها نیز می تواند باعث شود بدن فرد توانایی تولید حرارت را از دست بدهد و هیپوترمی برای وی ایجاد شود. این موارد حتی بدون در معرض سرما قرار گرفتن هم می توانند موجب هایپوترمی شوند.

اما برای پیشگیری از هیپوترمی باید سعی کرد آنقدر فعالیت ورزشی طولانی نشود که انرژی بدن تخلیه شود. تغذیه مناسب و همراه داشتن مواد غذایی لازم و همچنین آب در کوهستان بسیار برای پیشگیری از این حالت می تواند موثر باشد. همچنین لباس مناسب در هنگام فعالیت کوهنوردی نیز در این مورد بسیار لازم به نظر می رسد.

برای خرید البسه مناسب کوهنوردی و کلیه تجهیزات لازم در کوه، می توان بدون اتلاف وقت در بازار و صرف وقت و هزینه، از طریق سایت اینترنتی شرکت یاناکوه، هر وسیله مورد نیاز در کوهستان را خریداری نمود.


نظرات کاربران
ارسال نظر