ورود / ثبت نام
خوش آمدید

روشهایی برای کاهش تاثیر ارتفاع بر بدن کوهنوردان

حبیب کمال  1397/11/24 

اشتراک گذاری: 

ارتفاع به طور طبیعی اختلالاتی در بدن انسان ایجاد می کند. اما می توان با روشهایی این اختلالات را کم تر و کم اثر تر کرد. در این مطلب روشهایی برای کاهش تاثیر ارتفاع بر بدن کوهنوردان را اشاره می نماییم که می تواند باعث بهبود عملکرد این ورزشکاران و حفظ سلامت آن ها شود.
اینکه بدن ورزشکار در اثر یک سری تمرینات برای قرار گرفتن در فشار کوه اماده شود بسیار کاربردی است. برای بالا بردن آمادگی جسمانی کوهنوردان تمرینات اینتروال ،پیاده روی با کوله پشتی سنگین، دوی استقامت و تمرینات قدرتی باید به صورت تواما انجام شود.
آرام گام برداشتن در کوهستان،  تاثیرات مخرب ارتفاع را بر بدن ورزشکار کوهنورد تعدیل می کند. برای اینکه بتوانید پیوسته ادامه دهید و به اصطلاح بدنتان خالی نکند، به دقت به بدن خود گوش کنید و اندکی آرام تر از زمانی که معمولا برای گرم کردن انجام می دهید شروع کنید و گام خود را بردارید. اگر سعی کنید که با فشار با سریع ترین عضو گروه تان هماهنگ شوید ممکن است موفق نشوید به هدف تان برسید. یک مثال جالب برای جا انداختن این مطلب وجود دارد. در هنگام صعود به ارتفاعات، در دراز مدت لاک پشت از خرگوش سبقت می گیرد. اما نکته مهم راه رفتن با گام های آرام و پیوسته است که شما را قادر می سازد به طور مداوم با توقف های استراحت بسیار کم حرکت کنید.
مرتب باید سعی شود به بدن مواد غذایی رسانده شود. بدنتان برای بالا رفتن از سربالایی سخت کار می کند و وزن اضافی را حمل می کند. اگر به ارتفاعات می روید، فشارهای وارده بر بدنتان بیشتر است و احتمالا کمتر علاقمند به خوردن خواهید بود. غذاهای حاضری و وعده های غذایی خوشمزه و راضی کننده را با خود ببرید و غذاهای ادویه دار و غذاهایی را که جویدن آنها مشکل است کنار بگذارید. محلول های کربوهیدرات را نیز برای افزودن به نوشابه های تان همراه داشته باشید. مقداری شکلات سخت، پاستیل و شکلات های لیمویی هم دم دست داشته باشید تا به راحتی به منبع اصلی سوخت تان یعنی کربوهیدرات ها دسترسی داشته باشید.
همراه با استفاده از نکات ذکر شده باید تجهیزات مناسبی نیز در کوهستان همراه داشته باشید. این وسایل تخصصی را می توانید از سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه به صورت آنلاین تهیه فرمایید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر