ورود / ثبت نام
خوش آمدید

راهنمای خرید عینک های آفتابی کوهنوردی

حبیب کمال  1397/12/22 

اشتراک گذاری: 

در کوهستان چشم کوهنوردان در معرض آسیب های بسیار پرتعدادی قرار دارد. خرید عینک نباید بر اساس قیمت صورت گیرد. این البته لزوما بدان معنی نیست که عینک های گران مناسب ترند. بلکه عینک هایی که به عنوان جاذب اشعه در محدوده 200 تا 400  نانومتر عمل می کنند می توانند برای استفاده در کوهستان مناسب باشند.

یادمان نرود که نور ساطع شده از انعکاس اشعه خورشید روی برف از کناره های فریم عینک نیز می تواند وارد چشم شود. عینک های آفتابی شهری دارای فریمی هستند که کناره های آنها باز است و شاید در شهر خیلی هم مهم نباشد که کنار های آن بسته باشد. ولی در کوهستان به خصوص در مناطقی که برف و یخ وجود دارد و تابش خورشید شدید تر است، انعکاس نور توسط اشیاء از طریق مسیر های کناری عینک وارد چشم می شود و می تواند به چشم آسیب برساند . از این رو باید اطراف فریم کاملا بسته باشد.

شبکیه چشم در ارتفاع در معرض خطر زیادی قرار دارد. ممکن است شبکیه بدون احساس ناراحتی، به یکباره دچار سوختگی شده و ناراحتی های دردآوری در ادامه ایجاد نماید. برخی روزهای ابری را روزهای امن برای چشم کوهنوردان می دانند که خیلی اشتباه است. اشعه ماوراء بنفش خورشید از ابرها عبور کرده و به چشم های بدون محافظ آسیب می رساند. پس در روزهای ابری هم باید عینک زد.

در محیط کوهستان، طوفان یک پدیده رایج است. برای محافظت از چشم در این شرایط عینک های طوفان به کار می روند. این عینک ها نیمی از صورت را می پوشانند و این عینک ها باید بتواند ۵ تا ۱۰ درصد نور مریی را از خود عبور دهد. معمولا این عینک ها از جنس طلقی هستند و توسط یک بند کشی به روی صورت می گیرد.

عینک نامناسب می تواند موجب خیرگی چشم، کاهش حدت بینایی، کاهش حساسیت چشم به کنتراست و بیماری های شبیکه را موجب شود. از این رو باید عینک مناسب تهیه شود. بهترین عینک های کوهنوردی و اسکی را می توان به صورت آنلاین از سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه نمود.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر