ورود / ثبت نام
خوش آمدید

راهنمای خرید عصای کوهنوردی

حبیب کمال  1397/06/08 

اشتراک گذاری: 

برای فعالیت های طبیعت گردی، کوهپیمایی و کوهنوردی وسایل زیادی لازم است که کوهنورد باید همراه داشته باشد. از ضروری ترین آن ها می توان به کفش مناسب، لباس مناسب، کوله پشتی مناسب و عصا یا باتوم کوهنوردی اشاره کرد. عصای کوهنوردی وسیله ای ساده اما بسیار مهم به ویژه در مسیرهای سخت می باشد که به حفظ انرژی کوهنوردان در زمان حرکت کمک شایانی می کند. اما بسیاری افراد اصلا اطلاعات کافی در مورد عصای کوهنوردی ندارند. این مطلب به عنوان یک راهنمای خرید عصای کوهنوردی خدمت شما ارائه شده و نکاتی در مورد عصاهای کوهنوردی ارائه  می نماید. وزن، قابلیت آنتی ‌شوک، جنس بدنه، طراحی دسته و… تاثیر فاکتورهای اصلی انتخاب یک عصای کوهنوردی مناسب هستند که در ادامه به برخی از آن ها بیشتر خواهیم پرداخت.

عصای کوهنوردی از یک طرف باید سبک باشد که به راحتی قابل حمل باشد. از طرف دیگر جنس بدنه آن طوری باشد که استحکام زیادی نیز داشته باشد. در ساخت عصای کو‌هنوردی معمولا از آلومینیوم یا کربن استفاده می‌ شود که از دو ویژگی ذکر شده یعنی وزن سبک و استحکام زیاد بهره می ‌برند. البته در این میان تفاوت ‌هایی نیز بین نوع آلومینیوم یا کربن استفاده شده در عصا های کوهنوردی وجود دارد.

عصاهای کوهنوردی موجود دارای دو نوع سیستم تغییر طول هستند که عبارتند از : ضامنی و پیچی. البته برخی عصا های کوهنوردی نیز دارای قابلیت تا ‌شدن هستند. همچین عصا هایی برای این هدف طراحی شده ‌اند که شما بتوانید آن‌ ها را در ابعادی کم جمع کرده و در کوله ‌پشتی خود قرار دهید.

دسته بیشتر عصاهای کوهنوردی صاف است. اما برخی دیگر شبیه عصاهای چوبی هستند. جنس موادی که در دسته عصا به کار می ‌رود نیز اهمیت زیادی دارد، یعنی نباید به گونه‌ ای باشد که در صورت تعرق زیاد دست، عصا لیز بخورد، به همین دلیل در ساخت دسته عصا از موادی نظیر چوب پنبه یا فوم استفاده می ‌شود که علاوه بر نرمی و راحتی، از لیز ‌خوردن آن در دست شما هم جلوگیری کند.

در صورتی که قصد خرید هر نوع عصای کوهنوردی را دارید، امکان خرید آنلاین این وسیله پر کاربرد برای شما از طریق سایت فروشگاه اینترنتی معتبر یاناکوه، فراهم شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر