ورود / ثبت نام
خوش آمدید

در هنگام آسیب دیدگی اندام ها، آنها را سرد کنیم یا گرم؟

حبیب کمال  1397/06/04 

اشتراک گذاری: 

آسیب دیدگی در تمامی رشته های ورزشی به ویژه رشته هایی سنگین مانند کوهنوردی که در شرایط کنترل نشده طبیعت انجام می گیرد، اجتناب ناپذیر است. اما مساله این است که بعد از آسیب دیدگی برای امداد اولیه به مصدوم دقیقا باید چه کار کرد. برخی می گویند باید موضع آسیب دیدگی را گرم کنیم. برخی دیگر سرما را برای موضع آسیب دیده مناسب می بینند. اما حقیقتا باید در هنگام آسیب دیدگی اندام ها، آنها را سرد کنیم یا گرم؟

به طور دقیق می توان عرض کرد که کاربرد سرما بیشتر در موارد ضربات حاد به اندام ها است. به طور مثال در کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن مفاصل و یا کوبیده شدن اندام یا پیچ خوردن مفاصل که بطور شایعی در حین ورزش و یا فعالیت های تفریحی ایجاد میشود سرد کردن موضع آسیب دیده میتواند بسیار موثر باشد. در هر کشیدگی، پیچ خوردگی، رگ به رگ شدن و خون مردگی در عضلات و رباط ها همیشه مقداری خونریزی در بافت ها وجود دارد. این خونریزی میتواند موجب تورم، درد و تاخیر در بهبودی آسیب شود. از سرما میتوان هم برای درمان فوری این آسیب ها و هم در مرحله بازپروری استفاده کرد.

اما در مورد گرم کردن موضع آسیب دیده باید ذکر کرد که هرگز نباید از گرما در آسیب های حاد استفاده کرد. وقتی 48 ساعت از آسیب گذشته است می توان از گرما برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی استفاده کرد. گرما را می توان با استفاده از کیسه آب گرم، بطری آب گرم، حوله برقی و یا لامپ هایی که حرارت دارند به اندام داد. گرما موجب می شود عروق اندام گشاد شده و خون بیشتری به اندام برسد. این پرخونی بافت می تواند موجب کاهش درد و اسپاسم عضلانی شود. گرما نباید آنقدر شدید باشد که پوست را بسوزاند و در حین گرم کردن اندام باید بطور مرتب پوست وارسی شود تا سوختگی ایجاد نگردد.

اما در خیلی موارد می توان با استفاده از وسایل مناسب مانند کفش مناسب و وسایل ایمنی از خیلی از آسیب دیدگی ها در کوهستان جلوگیری کرد. امکان خرید تک تک این وسایل تخصصی کوهنوردی به صورت آنلاین در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای ورزشکاران کوهنورد مهیا شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر