ورود / ثبت نام
خوش آمدید

خستگی عضلانی در کوهنوردی

حبیب کمال  1397/12/27 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی ورزشی سنگین است که به طور طبیعی و بر اساس ماهیت خود، باعث خستگی عضلات کوهنوردان می شود. خستگی عضلانی در کوهنوردی در اثر فشارهای مسیر، نیرو گرانش زمین و جمع شدن اسید لاکتیک در بدن شکل می گیرد. از مواردی که خستگی عضلانی را کم کرده و مهار می کنند، تغذیه مناسب و رساندن مواد مغذی به عضلات، و همچنین استراحت های منظم بین فعالیت های حرکتی در کوهستان است.

اولین موردی موجب خستگی عضلانی می تواند در اثر سوخت و ساز بدن بوجود آید. عدوم وجود گلیکوژن عضلانی کافی، وجود بیش از اندازه فسفات معدنی و آمونیاک، پتاسیم خارج از سلول بیش از اندازه و حرارت زیاد بوجود آمده در تمرینات سنگین بدنی می توانند خستگی عضلانی در اثر سوخت و ساز بدن را موجب شوند.

یک علت شایع دیگر در خستگی عضلانی برای کوهنوردان تازه کار خستگی عصبی است. هنگامی که کوهنورد در هر شکلی از تمرین شرکت می کند، اعصاب خود را به خوبی ماهیچه هایش، برای تولید پالس های عصبی قوی تر و طولانی مدت تر تمرین می دهد. به همین دلیل است که هرچه یک کوهنورد قوی تر می شود، کمتر پیش می آید که ماهیچه هایتش به طور کامل خسته و ناکارآمد شوند.

یک تفاوت بین سوزش عضلانی که شما در طی تمرین سنگین احساس می کنید و خستگی عضلانی واقعی وجود دارد. احساس سوزش و یا اسیدوز، که بعد از یک دور اسکات وزنه یا ۴ × ۴ به شما دست می دهد در واقع تجمع یون هیدروژن در بافت های عضلانی است. لاکتات نیز به همراه یون های هیدروژن سلول را ترک می کند، اما کبد در واقع می تواند لاکتات را بازیافت کرده و آن را برای تولید انرژی بیشتر به شکل گلوکز بشکند. بنابراین، آن یون های هیدروژن هستند که باعث احساس سوزش در ماهیچه هایتان می شوند نه لاکتات.

خرید وسایل و تجهیزات تخصصی کوهنوردی از فروشگاه اینترنتی معتبر یاناکوه برای عزیزان هموطن و کوهنوردان عزیز ممکن شده و امکان خرید آنلاین نیز مهیا گشته است.


نظرات کاربران
ارسال نظر