ورود / ثبت نام
خوش آمدید

تمرین کوهنوردی برای شرایط کمبود اکسیژن

حبیب کمال  1397/05/17 

اشتراک گذاری: 

حتما می دانیم که یک ورزشکار حرفه ای برای شرکت در مسابقات مهمی مانند المپیک ماهها و بلکه سال ها تمرینات تخصصی برای رشته خود انجام می دهد تا برای شرایط مسابقه خود آماده شود. طبیعی است که کوهنوردانی که قصد صعود به قلل مرتفع و سخت را دارند نیز باید برای شرایط سخت صعود به این قلل تمرینات کوهنوردی لازم را انجام دهند. یکی از این تمرینات، تمرین کوهنوردی برای شرایط کمبود اکسیژن است که بسیار مهم و حیاتی است.

بدیهی است که علت اصلی آغاز روند هم هوایی، کمبود اکسیژن در ارتفاعات است. پس کوهنوردانی که قصد صعود به قلل مرتفع به ویژه قلل هیمالیا را دارند، باید تمرینات ویژه ای را انجام دهند. امروزه شاهد صعود های بسیار سریعی در هیمالیا هستیم که با مفهوم سنتی هم هوایی، به هیچ روی قابل توجیه نیست و فقط با انجام تمرینات کوهنوردی در شرایط کمبود اکسیژن ممکن شده است.

این تمرینات همان ورزش های کمکی مورد استفاده سایر کوهنوردان می باشد که شامل دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری است. اما تفاوتی که وجود دارد چگونگی نفس کشیدن در حین تمرین است. این افراد در این نوع تمرینات، به صورت آگاهانه و خود خواسته، طوری تنفس می کنند که بدنشان به طور خفیف کمبود اکسیژن را حس کند. به عنوان مثال کوهنوردی که معمولا در تمرین دویدن، در هر چهار گام یک دم و بازدم انجام می دهد، پس از شش ماه در هر شش گام و پس از یک سال در هر هشت گام خود یک دم و بازدم صورت می دهد. این برنامه ریزی باید بسیار دقیق و توسط پزشکان ورزشی و متخصصان مربوطه انجام گیرد تا سلامت کوهنوردان تهدید نشود.

برای داشتن سفری ایمن به دل کوهستان، کوهنوردان حتی با تخصص بالا نیز نیازمند وسایل و لوازم کوهنوردی هستند. خوشبختانه امکان خرید آنلاین این وسایل تخصصی از طریق فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای ورزشکاران عزیز کشورمان فراهم شده و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه این عزیزان می گردد.


نظرات کاربران
ارسال نظر