ورود / ثبت نام
خوش آمدید

تغذیه کوهنوردان

حبیب کمال  1397/05/30 

اشتراک گذاری: 

در کوهستان قطعا نیازهای بدن ورزشکاران و کوهنوردان بسیار بالا می باشد. کوهنوردان به  کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها یا لیپیدها، ویتامین ها و ... نیازمندند. این موارد در کنار هم نیازهای بدن ورزشکار کوهنورد را تامین می نمایند. رژیم غذایی مناسب تغذیه کوهنوردان، باید جامع بوده و شامل همه نیازهای کوهنوردان باشد.

می دانیم که کربوهیدرات باید 57 درصد از کل میزان جذب انرژی که یک فرد بالغ نیاز دارد را تشکیل دهد بدلیل اینکه سوختی است برای گلوکز ماهیچه ای و همچنین برای انجام کلیه فعالیت هایی که به طور مداوم در بدن انجام می شود.

غذاهای نشاسته ای مانند برنج، ذرت، غلات و ماکارونی، اولین دسته مواد غذایی هستند که کربوهیدرات بدن را تامین می کنند. شکرهای ساده که در شیرینیها و نوشیدنیهای گلوکزی یافت می شوند نیز تامین کننده کربوهیدرات بدن هستند. همچنین  فیبرها که همان کربوهیدراتهای غیر قابل هضم هستند که در غلات، میوه ها و سبزیجات یافت می شوند نیز منبع دیگری برای این ماده مورد نیاز بدن هستند.

همچنین پروتئین قسمتی دیگر از رژیم غذایی است که مواد لازم برای رشد و نمو بدن نرمال را تامین می کند و همچنین مفید برای ترمیم بافت پس از آسیب ، چه در سوانح رانندگی یا در خلال ورزش است. راحتترین منبع برای تامین پروتئین از حیوانات است که سرشار از آمینو اسیدهاست. مرغ، ماهی ، تخم مرغ ، پنیر و شیر مثالهای خوبی هستند. افراد گیاهخوار بایستی از تامین منبع پروتئین خود از طریق سویا، ذرت، غلات و آجیل به منظور تامین آمینواسید اطمینان حاصل کنند.

ویتامین های مورد نیزا بدن نیز دو دسته اند که عبارتند از حلال در آب و حلال در چربی. ویتامینهای C , B که قابل حل در آب هستند و چون در بدن ذخیره نمی شوند بطور روزانه بایستی دریافت شوند. ویتامینهای حلال در چربی مانند E, D, A و K که در بدن ذخیره می شوند.

حتما مواد غذایی کافی و وسایل گرم کردن و خوراک پزی در کوهستان را به همراه داشته باشید. وسایل کمپپینگ در کوهستان و وسال خوراک پزی و ... برای کوهنوردی را می توانید از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر