ورود / ثبت نام
خوش آمدید

تجهیزات مواجهه با برف و یخ در کوهنوردی

حبیب کمال  1397/03/15 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی یک ورزش مفرح و بسیار روح بخش است. اما در عین حال خطرات خود را نیز دارد. به ویژه در فصول سرد سال و همچنین در هنگام صعود های حرفه ای به قلل که معمولا مملو از برف و یخ هستند، خطرات زیادی سر راه کوهنوردان است. پس به تجهیزات مواجهه با برف و یخ در کوهنوردی نیاز مبرم وجود خواهد داشت ما مفتخریم در این مطلب به معرفی این تجهیزات ضروری پرداخته و نیز اعلام کنیم کلیه این تجهیزات در فروشگاه اینترنتی ما یعنی سایت معتبر یاناکوه برای راحتی شما عزیزان گرد آوری شده است.

یخ شکن یا کرامپون، رکاب برفی، دستکش، عرق گیر اضافی، شلوار و کاپشن ضد باد، کت پر، عینک کوه، کلنگ کوهنوردی ( به تعداد ) لنگر برف به عنوان تکیه گاه برای صعود از شیب های تند و چکش یخ شکن که آن را می توان در مواقعی که احتیاج بدان نیست پشت کوله یا فاصله بین کوله و پشت قرار داد از وسایل و تجهیزات مواجهه با یخ و برف در کوهنوردی هستند.

مهم ترین این وسایل کرامپیون یا یخ شکن است. کرامپون یا یخ شکن وسیله ای است فلزی که در زیر خود دارای شاخه های نوک تیز می ‌باشد، این وسیله به زیر کفش کوهنوردی و بهتر است بگوییم سنگ نوردی نصب می شود و شاخه ‌های نوک تیز آن با فرو رفتن در یخ و برف مانع سر خوردن کوهنوردان می ‌شوند. اکثر کرامپون ‌ها از فولاد مولیبدیوم یا کروم ساخته شده ‌اند که آلیاژی بسیار محکم و سبک وزن است و با ایجاد اصطکاک با محیط یخی، از سر خوردن ورزشکار یا کوهنورد جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است در زمستان و اوایل بهار کوهنوردی به واسطه ی وجود برف و یخ مشکل تر اسـت و باید آن را جدی گرفت. در ارتفاع بالای چهار هزار متر شرایط قطبی حکم فرما است. از این رو داشتن تجهیزات برای ایمنی کوهنوردی بسیار لازم تر از مواقع دیگر خواهد بود.


نظرات کاربران
ارسال نظر