ورود / ثبت نام
خوش آمدید

تاریخچه ورزش کوهنوردی در ایران

حبیب کمال  1397/05/01 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی یک ورزش مفرح برای عموم و از جمله ورزش هایی است که به سلامت بدن کمک شایانی می کند. اما اگر به عنوان یک ورزش حرفه ای به آن نگاه کنیم برای همه افراد مناسب نیست و باید آمادگی جسمانی کافی برای آن حاصل شده باشد. این ورزش در ایران طرفداران فراوانی دارد. در این مطلب بر آن شدیم تاریخچه ورزش کوهنوردی در ایران را بیان نماییم.

طبق تحقیقات ما، برای اولین بار در سال 1323 ورزش کوهنوردی ایران دارای تشکیلات رسمی گردید. در سال 1356 فدراسیون های کوهنوردی و اسکی در هم ادغام و به نام فدراسیون کوهنوردی و اسکی ایران فعالیت خود را آغاز نمود . فدراسیون کوهنوردی با توجه به ابعاد مختلف فعالیت در زمینه های کوهنوردی ، سنگنوردی طبیعی و داخل سالن ، دوچرخه سواری کوهستان ، ورزشهای هوایی و ... طیف وسیعی از ورزشکاران را تحت پوشش قرار داده است.

البته این تاریخچه سیستماتیک کوهنوردی در کشور است . قطعا قبل از این تاریخ ها نیز ایرانیان به ارتفاعات صعود های زیادی داشته اند. در سال های اخیر در زمینه سنگ نوردی سالنی در کشورمان پیشرفت های بسیاری صورت گرفته و مقام های آسیایی و بین المللی توسط ورزشکاران کشورمان به دست آمده است. در زمینه صعود های کوهستان نیز کشورمان صاحب تیم های صعود بسیار پر افتخاری است که حتی به قلل بلند هیمالیا مانند اورست نیز صعود کرده اند.

اما در زمینه اسکی و ورزشهای زمستانی هنوز جای کار فراوانی وجود دارد و پیشرفت و افتخارات به اندازه سنگ نوری سالنی و صعود به قلل مرتفع، چشمگیر نیست.

خوشبختانه در سال های اخیر امکانات مناسب برای ورزش های مربوط به کوهستان که اکثرا برای ایمنی و سلامت ورزشکاران لازم است در کشور راحت تر یافت می شود و حتی سایت های معتبری مانند یاناکوه، امکان سفارش این وسایل را به صورت آنلاین برای هموطنان عزیز و ورزشکاران این رشته ها فراهم کرده اند.


نظرات کاربران
ارسال نظر