ورود / ثبت نام
خوش آمدید

برف کوری Snow blindness و یخ زدگی مژه

حبیب کمال  1397/06/02 

اشتراک گذاری: 

در کوهستان برای کوهنوردان اختلالاتی می تواند در قسمت های مختلف بدن از جمله چشم ها به وجود آید. از شایع ترین این مواردی که برای چشم کوهنوردان حادث می شود، برف کوری Snow blindness و یخ زدگی مژه است. در این مطلب قصد داریم علائم این اختلالات و راه های پیشگیری از آن را اشاره نماییم.

برف کوری در حقیقت در اثر نگاه مستقیم به برف برای افراد پیش می آید. در کوهستان هم معمولا برف بسیار موجود است. میزان تشعشع نور یا همان تابش و بازتابش در مناطق کوهستانی و برفی چند برابر اشعه ‌ای است که در شرایط غیر برفی بازتاب می ‌شود. بنابراین با نگاه کردن مستقیم به برف، به خصوص در آب و هوای آفتابی، اشعه ماورای بنفش زیادی وارد چشم می ‌شود که می‌ تواند برای چشم زیان ‌بار باشد، به طوری که اشعه ناشی از بازتابش برف می ‌تواند باعث زخم قرنیه شود که به این پدیده برف کوری گفته می‌ شود که اختلالی شایع بین کوهنوردان می باشد.

علایم این بیماری می تواند درد و احساس جسم خارجی در چشم و ورم پلک و پرخونی قرنیه باشد که با چراغ قوه مخصوص بهتر دیده می شود. هر چند این بیماری خطرناک نیست، اما دردناک بودن آن کوهنورد را از ادامه فعالیت ورزشی به طور موقت باز می دارد.

برای پیشگیری از این مشکلات حتما از عینک های استاندارد در کوهنوردی استفاده شود. برف تازه تقریبا تمام اشعه ها را منعکس می کند. در روزهای ابری که نور خورشید وجود ندارد این اشعه کماکان وجود دارد و به بدن ما می تابد خیلی ها این موضوع را نمی دانند و در روزهای ابری عینک نمی زنند. اشعه uv حتی از بغل عینک هم به درون چشم نفوذ می کند بنابراین اگر امکان آن را دارید از عینکهای مثل عینک اسکی استفاده کنید که بغل چشم شما را بپوشاند. امکان خرید بهترین عینک های اسکی و کوهنوردی در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای شما عزیزان قرار گرفته است و امکان خرید آنلاین برای شما مهیا شده است.

یخ زدگی مژه ها نیز در هوای برفی هنگامی که هوا بیش از حد سرد است ممکن است پیش بیاید که مانع دید افراد می شود.


نظرات کاربران
ارسال نظر