ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اهمیت نوشیدنی ورزشی در ورزش کوهنوردی

حبیب کمال  1397/05/30 

اشتراک گذاری: 

بدن ورزشکار در فعالیت های سنگین ورزشی مانند کوهنوردی مایعات زیادی از دست می دهد. همچنین انرژی بدن نیز در انجام همچین فعالیت هایی تحلیل می رود. از این رو اهمیت نوشیدنی ورزشی در ورزش کوهنوردی و سایر ورزش ها بسیار بالاست. این نوشیدنی باید هم مواد مورد نیاز از دست رفته و هم مایعات از دست رفته را به بدن ورزشکار برساند.

می دانیم که تخلیه منابع کربوهیدراتی بدن و کم آبی دو عامل اصلی و محدود کننده فعالیت های درازمدت هستند. تعریق بدن یکی از راه هایی است که بدن می تواند دمای درونی خود را در دمای 37 درجه سانتی گراد حفظ نماید. تعریق سبب از دست رفتن آب و الکترولیت های بدن (املاحی نظیر کلرید سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم) می شود و اگر این اتفاق کنترل نشود منجر به کم آبی و در شرایط بحرانی، اختلال در گردش خون و حمله قلبی می گردد.

در راستای تامین نیازهای بدن کوهنوردان سه نوع نوشیدنی ورزشی می توان در نظر گرفت که حاوی مقادیر متفاوتی از مایع، الکترولیت و املاح باشد.

اولین نوع، ایزوتونیک نام دارد که حاوی مایع و الکترولیت و 6 تا 8 درصد کربوهیدرات می باشد. نوشیدنی های ایزوتونیک به سرعت مایعات از دست رفته از طریق عرق کردن را جایگزین کرده و میزان کربوهیدرات را افزایش می دهد. این نوع از نوشیدنی ها برای ورزشکارانی مانند دوندگان نیمه استقامت و استقامت همچنین برای ورزشهای تیمی و کوه پیمایی مناسب می باشد.

دومین نوع هیپوتونیک نام دارد که حاوی مایع و الکترولیت و میزانی پایینی از کربوهیدرات می باشد. نوشیدنی های هیپوتونیک به سرعت مایعات از دست رفته از طریق عرق را جایگزین کرده و برای ورزش هایی که نیاز به میزان بالای کربوهیدرات ندارند مناسب است مانند سوارکاری و ژیمناستیک.

نوع سوم که هیپرتونیک است حاوی میزان بالایی از کربوهیدرات می باشد. محلول های هیپرتونیک برای جایگزینی ذخایر کربوهیدراتی عضلات و کبد بعد از تمرین مناسب است. در مسابقات دوی فوق استقامت که نیاز به مقادیر بالای انرژی است این نوع محلول ها برای نوشیدن هنگام مسابقه مناسب می باشد. در صورت مصرف نوشیدنی هیپرتونیک باید با یک نوشیدنی ایزوتونیک استفاده شود.

علاوه بر این موارد در کوهستان، وسایل تخصصی کوهنوردی از نیازهای کوهنوردان می باشد که باید حتما همراه این عزیزان باشد. خرید این وسایل تخصصی از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه ممکن شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر