ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اهمیت استفاده از جی پی اس در کوهنوردی

  1397/02/30 

اشتراک گذاری: 

اهمیت استفاده از جی پی اس در کوهنوردی

کوهنوردی به خودی خود چالشی بزرگ برای کوهنوردان بوده و می تواند تهدیداتی بالقوه را نیز به همراه داشته باشد. اما خوشبختانه امروزه دیگر مانند گذشته کوهنوردان در دل کوه بی پناه نیستند. امکانات و تمهیدات فراوانی در نظر گرفته شده تا با استفاده از آنها محافظت از کوهنوردان در برابر خطرات بالقوه ای که آنها را تهدید می کند، بسیار موثر تر شود. بسیاری از کوهنوردان در دل کوهستان به ویژه در زمستان و هوای برفی گم شده و بعضا در سرما یخ می زدند. اما امروزه امکاناتی وجود دارد که از بسیاری از این مشکلات جلوگیری شود. یکی از این امکانات ضروری جی پی اس است که برای نجات جان کوهنوردان بسیار حیاتی است. در این مطلب به اهمیت استفاده از جی پی اس در کوهنوردی اشاره می کنیم.
واضح  است که اگر فردی دچار ناراحتی قلبی یا فشار خون یا بیماری خاصی است، پیاده روی به تنهایی خطرهایی را دارد، چه رسد به کوهنوردی و طبیعت گردی. برای افرادی که سلامت جسمی کاملی هم دارند نیز تنها رفتن به کوه و طبیعت می تواند مخاطرات فراوانی داشته باشد. در صورتی که مصدومیتی برای فرد ایجاد شود و یا مسیر را گم کند، معلوم نیست چه بلایی سر وی بیاید. استفاده از ردیاب در کوهنوردی و طبیعت گردی به شما این امکان را می دهد که با خیال راحت پیمایش کنید. زیرا خیالتان از این بابت راحت است که کسانی مراقبت شما هستند و می توانند شما را ردیابی کنند و در صورت بروز هر گونه مشکلی، تنها و بدون پشتیبان در دل طبیعت رها نخواهید شد. یادمان باشد در طبیعت و کوه، اکثرا آنتن دهی موبایل بشدت ضعیف است. پس روی تماس از طریق موبایل در صورت بروز مشکل حساب نکنید.
کوهنوردان حرفه ای اصلا به مهارت خود مغرور نیستند و با وجود مهارت لازم در این ورزش باز هم تمام وسایل مورد نیاز را با خود می برند و ردیاب جی پی اس را یکی از وسایل ضروری کوهنوردی می دانند. زیرا سفر به کوه همواره خطرات خاص خود را دارد که در این بین اگر اتفاقی برای آنها بیفتد با استفاده از ردیاب یا جی پی اس می توانند آن ها را پیدا کنند. شما با داشتن ردیاب شخصی در صورت بروز مشکل حتی در ارتفاعات می توانید با دیگران تماس بگیرید و حتی تقاضای کمک کنید.


نظرات کاربران
ارسال نظر