ورود / ثبت نام
خوش آمدید

انواع گره زدن در کوه نوردی

حبیب کمال  1397/05/14 

اشتراک گذاری: 

گره ها در کوهنوردی به ویژه کوهنوردی حرفه ای بسیار مهم بوده و شاید بتوان گفت در سلامت و زنده ماندن ورزشکاران و کوهنوردان بسیار مهم هستند. معمولا گره زدن طناب ها در فعالیت های تخصصی کوهنوردی مانند صخره نوردی و سنگ نوردی بسیار حیاتی تر نیز می شود. در غار نوردی و دره نوردی نیز گره ها بسیار کاربردی هستند. در این مطلب به صورت اجمالی به برخی انواع گره زدن در کوهنوردی اشاره می نماییم.

گره هشت ساده Simple Eight یا همان گره هشت سر دست اولین نوع گره زدن طناب در کوهنوردی است که به صورت عدد 8 انگلیسی انجام می شود. گره هشت یک لا Figure of Eight برای اتصال سر طناب حمایت به کارابین و صندلی صعود کننده به کار می رود. البته کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که ما به عنوان نمونه به یک مورد اشاره کردیم.

گره حمایت Hafmastwurf یا Munter Hitch برای حمایت صعود یا فرود کوهنوردانمورد استفاده قرار کی گیرد و می تواند با یک گره ضامن قفل شود. حسن این گره جلوگیری از شوک های ناگهامی به دلیل شکست طناب است.

گره پروسیک Prusik نوع دیگری از گره در کوهنوردی است که برای حمایت در فرودها بکار روفته و به وسیله یک طنابچه با قطر 5 میلیمتر انجام می شود. این گره با چفت شدن روی طناب، در بالاکشی نیز کاربرد دارد.

گره بولین Bowline گرهی ساده و مناسب برای اتصال طناب به کارگاه در کار در ارتفاع می باشد. در کوهنوردی بیشتر این گره برای حمایت دور سینه در صعود های سبک کاربرد دارد.

به طور کلی باید گره های کوهنوردی در مقابل کشش و ضربه استحکام و مقاومت بالایی داشته باشد و در هنگام کار و فعالیت، بر اثر فشارهای وارده باز نشود. باید گره های طناب دارای کمترین حجم باشد. کمترین شکست باید در طناب ایجاد شود. زیرا هر شکستی در طناب موجب کاهش مقاومت آن می شود. هر گونه طناب و وسایل کوهنوردی را می توان از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه، خریداری نمود.


نظرات کاربران
ارسال نظر