ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اصول گام برداشتن و پیاده روی صحیح در کوهنوردی

حبیب کمال  1397/05/24 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی ورزشی است که فشار زیادی به پاها وارد می کند و احتمال آسیب پاها در این ورزش زیاد است. باید قبل از ورود به فعالیت سنگین کوهنوردی حتما بدن به ویژه پاها به خوبی گرم شوند. همچنین قدم برداشتن در کوهستان نیز باید به صورت اصولی انجام شود. در این مطلب قصد داریم به اصول گام برداشتن و پیاده روی صحیح در کوهنوردی اشاره نماییم. با رعایت کردن این اصول ساده می توان پاها را از آسیب در کوهنوردی حفظ نمود و به پزشک و فیزیوتراپ و مدت ها زمین گیر شدن نیاز پیدا نکرد.

گرم کردن در ورزش کوهنوردی قبل از شروع ورزش لازم است. گرم کردن برای کوهنوردی به دو روش انجام می گیرد. روش اول گرم کردن برای ورزش کوهنوردی، گرم کردن بدن با نرمش و انجام حرکات کششی در ابتدای حرکت است. روش دوم گرم کردن، گرم کردن بدن با راهپیمایی بسیار آرام و گام کوتاه در ابتدای حرکت است.

اما برای اصولی قدم برداشتن در کوه باید نکاتی را در نظر داشته باشیم. اولین مورد این است که در هنگام حرکت فاصله پاها باید به اندازه عرض شانه ها باشد و پا نباید زیاد از حد باز شود. نکته دیگری که از آسیب پاها به شدت پیشگیری می کند این است که ابتدا پنجه و بعد پاشنه پا روی زمین قرار می گیرد. همچنین در هر گام پای تکیه گاه به صورت صاف، و سپس پای بعدی از زمین برداشته شود و هرگز نباید با زانوی خم صعود کرد. باید توجه داشت که تمامی کف پا روی زمین قرار گیرد، به استثناء شیب های تند که با نوک پا گام بر می داریم، استفاده از نوک پا موجب خستگی زودرس عضلات پا می گردد.

نکته پایانی استفاده از کفش کوهنوردی استاندارد و مناسب است که برای سلامت پا بسیار لازم و ضروری است. خوشبختانه کلیه البسه کلیه لوازم ورزش کوهنوردی و ورزش های مربوط به کوهستان از جمله بهترین کفش های کوهنوردی را می توانید به راحتی و به صورت آنلاین از سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه تهیه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر