ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اصول کوهپیمایی

حبیب کمال  1397/06/07 

اشتراک گذاری: 

کوهپیمایی فعالیت ورزشی پرطرفداری است که سلامتی، شادابی، لذت از طبیعت، دور هم بودن و ماجراجویی را در دل خود دارد. این فعالیت برعکس کوهنوردی اصلا حرفه ای نمی باشد. در واقع در کوهپیمایی، مسیرهایی در دل کوه بدون وسایل خیلی تخصصی فنی برای کوه نوردی حرفه ای، طی می شود بدون اینکه با مسیرهای سخت و سنگی و صخره ای روبرو شویم. اما ساده بودن این فعالیت اصلا دلیل بی اهمیت بودن اصول آن نیست. بلکه همه چیز باید بر اساس اصول کوهپیمایی انجام گیرد.

اول از همه باید برای همه چیز برنامه ریزی شود و هماهنگی بین اعضای گروه، شناخت مسیر و خرید لوازم و تجهیزات به خوبی و بر اساس نیازها انجام گیرد. وسایل و تجهیزاتی مانند کفش مناسب برای تک تک افراد، وسایل خوراک پزی، چادر و زیر انداز برای کمپینگ و ... در سفرهای کوهپیمایی لازم هستند. کوله پشتی نیز از وسایلی است که هر فرد باید همراه داشته باشد. اما خوشبختانه امکان خرید این وسایل به صورت آنلاین نیز در کشور فراهم شده است. سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه، بهترین وسایل کوهپیمایی و کوهنوردی و ورزش های مخصوص کوهستان را گردآوری کرده است.

مورد بعد بررسی پیش بینی های وضع هوا است. آگاهی از وضع هوا بسیار مهم است. زمانی که پیش بینی هوای ناپایدار اعلام شود، اصل بر تعویق برنامه به زمان دیگری است. وضعیت هوا به ویژه در کوهستان بسیار متغیر است. پس اگر با شرایطی برخلاف پیش بینی ها روبرو شدید، فورا اقدام به بازگشت کنید. گروه شما باید همواره آمادگی، زمان و تجهیزات لازم برای روبرو شدن با هوای بد را داشته باشد.

همراه داشتن آب و مواد غذایی کافی برای مدت زمان کوه پیمایی و تعداد افراد گروه بسیار مهم است. آب میوه، مواد غذایی سبک که نیاز به گرم کردن ندارند مانند میوه خشک و ... نیز در کوهستان بسیار مناسب هستند.

نکته بعدی این است که باید گروه به خوبی توجیه شوند که همراه همدیگر حرکت کرده و از مسیر خارج نشوند. حد اقل یک نفر در گروه باید نقشه خوانی و مسیر یابی بلد باشد و دیگران پشت او حرکت نمایند.


نظرات کاربران
ارسال نظر