ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اصول برپایی کمپ در کوهستان

حبیب کمال  1397/06/05 

اشتراک گذاری: 

کمپینگ و برپایی چادر و استقرار در آن در دل کوهستان بسیار مهم و برای کوهنوردان حیاتی است. کوهنوردی و طبیعت گردی در محیط کنترل نشده طبیعی انجام می شود و محل کمپ به نوعی تنها مامن تیم کوهنوردی می تواند باشد. اصول برپایی کمپ در کوهستان مواردی بسیار مهم را تشکیل می دهد که رعایت آن ها برای کوهنوردان ضروری است.

اولین موردی که باید در چیدمان داخل و خارج چادرها و کل محدوده کمپ رعایت شود، نظم است. هر چیز و هر شخصی باید در جای خود قرار گیرد. همچنین وسایل ضروری باید در این شرایط همواره در دسترس باشند.

باید جای استقرار کمپ نیز با دقت انتخاب شود. ایمنی و آسودگی گروه به این مورد وابستگی زیادی دارد. باید دقت شود محل استقرار کمپ دور از مسیر باد باشد و مسیر بهمن و مسیل و بستر رودخانه نیز در آن جا نباشد. زیر چادرها باید صاف و خشک باشد. اینکه محل به آب دسترسی نزدیک داشته باشد هم مطلوب است. همچنین کمپ نباید در مسیر حرکت  سایر تیم های کوهنوردی قرار داشته باشد. دوری از محل ریزش سنگ ها و شکاف های یخی نیز در ایمنی کمپ مهم است.

تناسب میان نوه فعالیت کوهنوردی و نوع چادر بسیار مهم است. چادری که برای ارتفاع بالا مناسب است برای برنامه‌ های تفریحی و مناسب به نظر نمی ‌رسد. زیرا چادر مناسب برای ارتفاع با ویژگی مقاوم، ضد بخار، کم ارتفاع و کشیده، دارای جنس پارچه خاص و مقاوم و دارای تعداد دیرک بالا می باشد.

عرض شد که برای هر نوعی از فعالیت در طبیعت به چادر مناسب نیاز است. چادر های مناسب طبیعت گردی و کوهنوردی تفاوت هایی با هم دارند. اما هر دو نوع این چادر ها در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای ورزشکاران عزیز مهیا شده و امکان خرید آنلاین نیز در این سایت برای عزیزان فراهم گشته است.


نظرات کاربران
ارسال نظر