ورود / ثبت نام
خوش آمدید

اصول اساسی در کوه پیمایی

حبیب کمال  1397/05/02 

اشتراک گذاری: 

کوه پیمایی مانند هر ورزش و فعالیتی در داخل طبیعت، به علت اینکه در محیط غیر قابل کنترل انجام می گیرد باید از قبل برنامه ریزی شده و طبق اصولی طراحی و اجرا گردد. سرپرست یک تیم کوه پیمایی باید اصول اساسی در کوه پیمایی را به تمامی اعضای گروه تذکر داده و آن ها را با این اصول آشنا نماید.

اولین مورد در اصول مهم در کوه پیمایی، مسیر یابی و نقشه خوانی است که از مهارت های پایه ای کوهنوردی و کوه پیمایی است. در حقیقت باید حتما دستگاه جی پی اس خوبی تهیه شده و همراه  گروه باشد. همچنین روش کار با این دستگاه نیز باید به افراد آموزش داده شده باشد.

همراه داشتن آب، موارد خوراکی و نوشیدنی که شامل پروتئین، چربی و کربو هیدرات باشد ضروری است. یادمان نرود که بدن در کوه پیمایی آب زیادی از دست می دهد و نوشیدن آب برای سلامت و کارآمدی بدن کوهنورد ضروری است.

پوشاک مناسب برای کوه نوردی نیز باید حتما در نظر گرفته شود. یادمان نرود که اگر قصد کوهنوردی بیش از یک روز را داریم باید وسایل کمپینگ مانند چادر را حتما همراه داشته باشیم. زیر انداز برای نشستن و پتو برای خوابیدن نباید فراموش گردد. وسایل لازم برای گرم کردن غذا و ظرف غذا نیز حتما باید همراه افراد در کوهستان باشد.

سایز لوازم و ملزومات کوهنوردی نیز باید همراه کوه نوردان باشد. کیف بقا که هر کوه پیما به راحتی می تواند جمع آوری کند، شامل قطب نما، پتوی نجات، چاقو، شمع، کبریت، مداد و کاغذ، کیسه های پلاستیکی، قرص های الکل جامد، سوزن و نخ، و وسایل کمک های اولیه و ... یکی از این ملزومات سفر به کوه است. هر یک از وسایل و ملزومات کوهنوردی و ورزش های مربوط به کوهستان را می توانید به راحتی و به صورت آنلاین از سایت یاناکوه تهیه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر