ورود / ثبت نام
خوش آمدید

آیا در دوران بارداری انجام کوهنوردی برای خانم ها ممنوع است؟

حبیب کمال  1397/06/05 

اشتراک گذاری: 

کوهنوردی ورزشی مفرح و روحبخش است. اما می تواند برای برخی افراد دارای محدودیت و ضعف جسمانی یا اوضاع خاص بدنی مشکل ساز باشد. البته این موارد باید به طور ویژه توسط پزشک به اشخاص مختلف توصیه هایی انجام گیرد. خانم های باردار نیز در دوران بارداری مواردی را رعایت کنند تا سلامت خود و فرزندشان به خطر نیفتد. همواره برای این افراد سوالی وجود دارد که آیا در دوران بارداری انجام کوهنوردی برای خانم ها ممنوع است؟

برخی افراد که تعدادشان کم هم نیست بر این باورند که یک زن باردار، باید تمام فعالیت ها و ورزش هایی را که قبل انجام می داده است کنار بگذارد و تنها به استراحت بپردازد. اما امروزه این نظریه کاملا مردود شده است. بلکه ورزش کردن از جمله کوهنوردی نه تنها برای مادر باردار مناسب است، بلکه برای جنین نیز مفید خواهد بود. همچنین کوهنوردی و کوهپیمایی به روش درست، ناراحتی های شایع دوران بارداری مانند بی خوابی و درد پشت و کمر را تسکین می دهد.

این البته به معنای مجوز برای فعالیت های کوهنوردی سنگین و پر فشار برای این افراد نیست. بلکه یک کوهنوردی سبک و کم فشار می تواند موجب جلوگیری از کمردرد بارداری شده و باعث افزایش میزان انرژی بدن و در نتیجه شادابی بیشتر مادر شود. جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن مادر و کاهش خطر ابتلا به دیابت حاملگی و فشار خون بالا از دیگر مزایای کوهنوردی سبک برای بانوان باردار است.

البته باید در نظر داشت باید از وسایل کوهنوردی مانند کفش کوهنوردی مناسب برای این عزیزان استفاده شود تا خدای نکرده پیچ خوردگی پا برایشان پیش نیاید و زمین نخورند. زمین خوردن می تواند هم برای خوشان و هم برای بچه خطرناک باشد. از این رو لازم است از بهترین انواع کفش کوه نوردی استفاده نمایند. امکان خرید این کفش های استاندارد کوهنوردی در سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه برای هموطنان فراهم شده است.


نظرات کاربران
ارسال نظر