ورود / ثبت نام
خوش آمدید

آسیبهای ناشی از نور خورشید در کوهنوردان

حبیب کمال  1397/06/03 

اشتراک گذاری: 

نور خورشید فواید بسیاری دارد اما اگر مدت طولانی بدون رعایت نکات صحیح در معرض آن قرار گیریم می تواند بسیار زیان بار نیز باشد. کوهنوردان و طبیعت گردان از جمله افرادی هستند که در معرض تابش شدید نور خورشید قرار می گیرند و باید موارد مهمی را برای سلامت خود رعایت کنند. در این مطلب بیشتر به آسیبهای ناشی از نور خورشید در کوهنوردان اشاره می نماییم.

به طور کلی آفتاب سوختگی، چین و چروک و پیری پوست، ایجاد و تسهیل ابتلا به سرطانهای پوست، آسیب به مو، آسیب به چشم و ایجاد گرمازدگی از آسیب های مهم ناشی از نور آفتاب هستند. البته واضح است که خطرناک ترین تاثیر نور خورشید زمینه سازی ایجاد سرطان پوست است. آثار اشعه ماورابنفش به تدریج در مواجهه های کوتاه و مداوم طی زندگی جمع شده و باعث آسیب دراز مدت بافتهای بدن و افزایش ریسک ابتلا به سرطان می شود. این آسیب ها بخصوص برای کسانی که بطور مداوم در معرض مقادیر اندک اشعه قرار دارند بسیار بیشتر است.

کوهنوردان بابت ماهیت فعالیتشان بسیار بیشتر از افراد عادی در مواجهه با نور آفتاب قرار دارند. زیرا در شهر ها آلودگیها باعث جذب اشعه ماوراء بنفش می شوند اما هوای پاک تر کوهستان اشعه ماوراء بنفش بیشتری را از خود عبور می دهد. همچنین وجود برف مانند یک آینه باعث می شود تا اشعه ماوراء بنفش به اطراف منعکس شود.

برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب چند مورد را رعایت کنیم که عبارتند از: پرهیز از ساعتها و مکانهای خطرناک از نظر اشعه، استفاده از پوشش مناسب، استفاده از ضد آفتابها، داروها، پرهیز از ساعتها و مکانهای خطرناک از نظر اشعه.

از این رو استفاده از پوشش مناسب در کوهنوردی، باید مورد استفاده کوهنوردان قرار گیرد. پوششی که تمام راه های نفوذ آفتاب را پوشش دهد و بخصوص سر و گردن را کاملا بپوشاند. کلاه مناسب نقش مهمی در این پوشش دارد کلاه ضمن مراقبت از سر و گردن به محافظت از صورت نیز کمک می کند. لبه کلاه بهتر است دور تا درو باشد و عرض لبه کلاه نباید کمتر از ۶ سانتی متر باشد و نیز اطراف سر و گردن باید با شال و یا با کلاه هایی که برای این منظور تهیه شده است پوشانده شود. استفاده از لباسهای آستین بلند و دستکش به خصوص در کار سنگ و یا در یخچال ها نباید فراموش شود. برای تهیه تک تک این البسه کوهنوردی می توانید به سایت فروشگاه اینترنتی یاناکوه مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران
ارسال نظر